Strona główna Forum Odpady.net.pl Odzysk i recykling. Mycie Śmieci do recyklingu.

  • This topic is empty.
Przeglądasz 15 wpisy - 1 do 15 (z 16 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #6544
    rectus81rectus81
    Uzytkownik

    Co sądzicie o myciu śmieci do recyklingu? Przecież to jest nonsens. Minister Środowiska mów żeby nie myć, a gminy mówią co innego. 😡

    #9135
    Edmund22Edmund22
    Uzytkownik

    To najgłupsze co może być, to po prostu jest bez sensu. Oprócz tego, że muszę płacić za śmieci, teraz będę jeszcze płacił dodatkowo za wodę, którą zmarnuję tylko po to, żeby umyć coś co za chwilę wyrzucę. Jaki tu sens?

    #9136
    viavia
    Uzytkownik

    Totalnie głupi pomysł i wymysł kogoś, kto nie ma co z czasem w pracy robić i wymyśla jakieś niepraktyczne rzeczy.

    #9137
    viavia
    Uzytkownik

    Totalnie głupi pomysł i wymysł kogoś, kto nie ma co z czasem w pracy robić i wymyśla jakieś niepraktyczne rzeczy.

    #9138
    SzyrkaSzyrka
    Uzytkownik

    No nie do końca, chodzi o to, że maszyny, rozdzielające odpady (bo teraz większość rzeczy robi się mechanicznie) mogą odrzucić te, które zawierają inne związki organiczne (resztki jedzenia). Z tego samego powodu powinno się rozdzielać szklany słoik od metalowej zakrętki. Uważam jednak, że powinna być jakaś instytucja zajmująca się takimi sprawami, a nie żeby od ludzi wymagano czyszczenia i innych czynności marnujących czas i pieniądze.

    #9139
    monitmonit
    Uzytkownik

    Niech se sami umyją 😉

    #9140
    madeinchinamadeinchina
    Uzytkownik

    Na pierwszy rzut oka, pomysł mycia śmieci wydaje się być kompletnym idiotyzmem, nie przeczę. Jednak jak to często ma miejsce (o dziwo w naszym kraju nagminnie), w wielu przypadkach, cała kontrowersja wynika tylko i wyłącznie z niezrozumienia oraz niedoinformowania. Fakt, ustawodawcy rzucając hasło obowiązku mycia śmieci nie sprecyzowali w jaki sposób, w jakim stopni oraz które odpady należy traktować na równi z naszą zastawą stołową czy garnkami. Jednak jak to często bywa, zamiast sięgnąć po rzetelne informacje, pierwszym odruchem jest przeklinanie czegoś oraz całkowite krytykowanie. Natomiast w tym przypadku sytuacja jest wręcz podręcznikowa. Otóż wielu przeciwników mycia zdecydowanie nadinterpretuję, ten element ustawy. Mycie odpadów nie wymaga od nas szorowania słoików po ogórkach czy opakowania po jogurcie. Wyrzucane przez nas odpady powinny być tylko i wyłącznie pozbawione resztek jedzenia, a co za tym idzie, zwyczajne opłukanie będzie wystarczające. Osobiście, wszystkie słoiki po ogórkach, opakowania po śmietanie, jogurcie, keczupie, marynowanych warzywach itp itylko i wyłącznie opłukuję. Po prostu gdy zużyje zawartość biorę przykładowo taki słoik po majonezie, nalewam 2 cm wody, zakręcam i potrząsam kilka razy. Następnie wylewam a słoik zostawiam w zlewie, a po kilku godzinach suchy wyrzucam do właściwego pojemnika. Zajmuje mi to max. 20 sekund, zużycie wody jest znikome, a w koszu nie mam ubrudzonych odpadów mogących się psuć i powodować nieprzyjemny zapach. Tak samo można postąpić z każdym innym opakowaniem. Przecież nie mamy ich aż tyle, żeby poświęcać temu nie wiadomo jak dużo czasu. Słuszność opłukiwania brudnych opakowań opisuje przykładowa sytuacja. Wyobraźmy sobie pełny pojemnik z idealnie posegregowanymi np. odpadami plastikowymi, w którym ląduje do połowy pełne opakowanie po jogurcie. Przy wrzuceniu oraz w późniejszym transporcie brudzi ono wszystkie butelki, przez co z wartościowego surowca wtórnego stają się tylko zbędnym balastem przeznaczonym na składowisko bądź w najlepszym wypadku na opał do spalarni. Taka sama sytuacja ma miejsce z każdym innym surowcem (papier, metal, szkło). Jednym odpadem możemy zniwelować własny trud segregacji oraz zmniejszyć wszelkie korzyści związane z odzyskiem.

    #9141
    dariusdarius
    Uzytkownik

    nie należy ich myć odpady i tak idą do maszyny czyszczącej która zdziera z nich wszystko przed przetworzeniem.

    #9142
    maciek88maciek88
    Uzytkownik

    1. Faktycznie zapach z zabrudzonego słoika wydobywający się po otworzeniu pojemnika na odpady potrafi zbić z nóg.
    2. Firmy zajmujące się stłuczką szklaną przyjmują wszystko, lecz z pkt widzenia przedsiębiorcy, bardziej opłaca się oddawać czyste szkło – więcej płacą.
    3. Opłukanie słoika faktycznie nie kosztuje majątku i nie zajmuje dużo czasu, niestety nasz naród słynie z narzekania oraz negowania wszystkiego i ciężko im “ewoluować” – bez obrazy.

    #9143
    kryst.potegkryst.poteg
    Uzytkownik

    tak jak pisze user madeinchina na początku wydaje się to dziwne, ale np jak byłam w Anglii to tam Państwo nakazuje aby myć pojemniki np po jogurcie czy po dzemach itd. Nie chodzi o mycie gabką i dokładne szorowanie ale jedynie o przepłukanie. Tam się to sprawdza, a jest robione właśnie po to aby nie śmierdziało z kosza. Przecież znacie te sytuacje jak przechodzisz obok jakiegoś domostwa a tu tak wali z kosza ze można umrzeć, niech tak ma 3-4 sąsiadów no i musisz się przeprowadzić z osiedla bo smród okropny… do mnie ten pomysł przemawia.

    ******************************************************
    Słuchając top hits ’90 ogarniam trochę DC w Toruniu – http://www.exea.pl/

    #9144
    koniczynkakoniczynka
    Uzytkownik

    Większość odpadów nie wymaga raczej mycia ponadto chcąc chronić środowisko chyba nie powinniśmy marnować wody na to aby przepłukać drobne śmieci… Nie wiem co o tym myśleć.

    #9145
    jankajanka
    Uzytkownik

    Ja zawsze myję odpady i dzięki temu wiem, że nic złego nie zalęgnie się w moich pojemnikach. Nie wyobrażam sobie przechowywać kilka tygodni pojemniki plastikowe po żywności bez wcześniejszego opłukania ich z resztek.

    #9146
    marcelimarceli
    Uzytkownik

    Również potwierdzam, że odpadów idących do recyklingu nie ma potrzeby myć. Robi to maszyna na początku procesu odzysku.

    #9147
    kasia35kasia35
    Uzytkownik

    o to ciekawe bo , że nie trzeba myć bo mi zwrócono właśnie przez to że słoiki nie były umyte, że brudne i nie zabrano tak się tłumaczyli panowie, którzy zbierali worki.

    #9148
    smieciarkasmieciarka
    Uzytkownik

    Ja nigdy nie myłam śmieci. Jełśi ma coś być poddane recyklingowei, podczas termicznej obróbki resztki jedzenia czy innej zawartości zostaną wypalone, tak jak to ma miejsce w przypadku wielu etykiet np. na słoikach.

Przeglądasz 15 wpisy - 1 do 15 (z 16 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.