Ekologia w pułapce marketingu, czyli o (nie)skutecznym ekoprojektowaniu

149

Eko bez kantów – podcast o ekologii i gospodarce obiegu zamkniętego. Szukamy odpowiedzi na pytanie, co właściwie jest ekologiczne. Zapraszamy!Gość “Eko bez kantów”: Konrad Nowakowski, prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań (PIOIRO), doradca ds. ekoprojektowania Prowadzący: Jakub Pawłowski Zasady ekoprojektowania często stoją w kontrze do mód marketingowych. Piętnują ozdobniki, niepotrzebne z punktu widzenia praktycznego elementy, możliwie wyszczuplają opakowania. W tej prostocie jest metoda wspierająca ochronę środowiska. Póki co, to jednak sprzedażowa funkcja opakowania, a nie to co się stanie z odpadem po nim, wydają się brać górę w rachunku zysków i strat. Z tego odcinka dowiesz się: co to jest ekoprojektowanie i badanie cyklu życia produktu? Co zmienią nowe regulacje unijne (PPWR) w obszarze opakowań? Jak dziś wygląda sytuacja na rynku recyklingu? 00:0001:06 – Intro
01:072:10 – Wprowadzenie i przedstawienie gościa odcinka
02:1106:19 – Jakie trzeba mieć kwalifikacje, by zajmować się ekoprojektowaniem? Czy to zadanie dla specjalistów inżynierów czy marketingowców?
06:2007:09 – Czy nie ma jednej technologii, która pozwoliłaby przetwarzać od razu wszystkie odpady?
07:1012:16 – Czy recykling chemiczny to przyszłość, która zrewolucjonizuje nasz sposób myślenia i postępowania z odpadami?
12:1717:54 – Ekoprojektowanie: czym jest? Jak je zdefiniować? Oraz o nowych wymogach unijnych związanych z opakowaniami i surowcami wtórnymi: czy będzie tylko drożej?
17:5524:19 – O cyklu życia produktu (tzw. Life Cycle Assessment) – jak go liczyć i jak przeciwdziałać kreatywnej księgowości?
24:2027:56 – Opakowania w chemii gospodarczej i branży kosmetycznej – czy ich przetwarzanie różni się od opakowań na żywność?
27:5733:49 – Rozszerzona odpowiedzialność producenta i system kaucyjny – co będą oznaczały dla branży recyklingu?
33:5039:29 – O rozporządzeniu PPWR: czy jest wykonalne i w jakim terminie? Które zapisy najbardziej niepokoją branżę? Czy PPWR to szansa na renesans ekoprojektowania?
39:3044:04 – Dlaczego recyklat z UE jest droższy od zagranicznego? O nierównej konkurencji i wizji nieuchronnego zamknięcia europejskich granic na import surowców wtórnych zza granicy
44:05– Paradoksy prawa środowiskowego, a szanse na przyszłość

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ