Warszawskie MPO podpisało umowę na projekt rozbudowy spalarni odpadów

1931

W poniedziałek, 6 czerwca Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie sp z o.o. podpisała umowę na zaprojektowanie rozbudowy instalacji termicznego przekształcania odpadów na warszawskim Targówku.

– Dzięki rozbudowie spalarni zamienimy odpady na energię elektryczną i cieplną, z której będą mogli korzystać mieszkańcy stolicy. Warszawski ZUSOK jest najstarszą polską spalarnią odpadów, ale wymaga modernizacji i rozbudowy żeby moc przekształcać więcej odpadów i bardziej efektywnie. Jest to kluczowy projekt dla stołecznego systemu gospodarowania odpadami. Zmodernizowana i rozbudowana instalacja termicznego unieszkodliwiania odpadów na Targówku przejmie m.in. odpady kierowane do instalacji na Radiowie. – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W wyniku dwuetapowego postępowania przetargowego zostało wybrane konsorcjum projektowe Sweco Consulting sp. z o.o. – Sweco GmbH posiadające  profesjonalną wiedzę i doświadczenie  w projektowaniu podobnych obiektów w  Europie. Międzynarodowy zespół  przygotuje dokumentację zawierającą m.in. projekt budowlany oraz szczegółowe wytyczne dotyczące technologii. Konsorcjum będzie odpowiedzialne za projekt dwóch nowych linii do termicznego przekształcania odpadów. Wartość podpisanej umowy to blisko 15 mln PLN netto. Wartość całej inwestycji szacowana jest na ok 1,1 mld PLN netto.

– Podpisana właśnie umowa  to kolejny duży i ważny krok w celu realizacji tej strategicznej dla Warszawy inwestycji. Obiekt będzie technologicznie bardzo zaawansowany i będzie spełniał najsurowsze wymogi pod względem ochrony środowiska naturalnego. Będzie również obiektem neutralnym dla okolicznych mieszkańców  – powiedział   Krzysztof  Bałanda,  prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie.

Docelowo instalacja będzie przekształcać w energię ponad 300 tys. ton odpadów komunalnych. Zakład ma dysponować trzema liniami technologicznymi i będzie największą z dotychczas realizowanych  tego typu inwestycji  w Polsce. Według wstępnych założeń instalacja ruszy w pierwszym kwartale 2019 roku.

Instalacja termicznego unieszkodliwiania odpadów na Targówku jest najstarszą i do niedawna jedyną funkcjonującą w Polsce spalarnią odpadów komunalnych zmieszanych. Instalacja rozpoczęła funkcjonowanie w 2001 roku, a na mocy decyzji Rady m.st. Warszawy zakład w dniu 1 grudnia 2011 roku został włączony w struktury Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie. Spalarnia odpadów na Targówku została uznana przez Marszałka Województwa Mazowieckiego w WPGO (Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami) za Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych dla regionu warszawskiego, co oznacza, że zakład posiada pierwszeństwo strumienia odpadów odbieranych od mieszkańców stolicy.

Przepustowość instalacji wynosi ok. 60.000 ton na rok, a prawomocna decyzja środowiskowa umożliwia jej rozbudowę do ponad 300.000 ton na rok. O ilości unieszkodliwianych w niej odpadów decyduje wartość opałowa wsadu do pieca. Spalarnia realizuje odzysk energetyczny – ciepło, które jest odsprzedawane do sieci oraz energię elektryczną na sprzedaż i do celów własnych. Rocznie wytwarzanych jest ok. 10 000 MWh energii elektrycznej i ok. 230 000 GJ energii cieplnej.

Proces spalania odbywa się w standardowy sposób. Najpierw odpady, bezpośrednio ze śmieciarki, trafiają do bunkra, w którym są tymczasowo magazynowane przed załadunkiem do zasypu pieca. Ciepło wytworzone w piecu odbierane jest przez parę technologiczną, która następnie kierowana jest do turbiny napędzającej generator i tam następuje odzysk w formie energii elektrycznej, a następnie do wymienników ciepła, z których odzyskiwane jest ciepło kierowane do instalacji ciepłowniczej. Praca odbywa się w obiegu zamkniętym, więc para podawana do instalacji ciepłowniczej wraca z powrotem do instalacji w postaci ciekłej. Spaliny z pieca poddawane są skomplikowanej obróbce chemicznej celem redukcji zanieczyszczeń szkodliwych dla otoczenia.

Zakład termicznego unieszkodliwiania odpadów spełnia wszelkie normy UE dotyczące emisji spalin. Proces oczyszczania spalin odbywa się trzyetapowo. Na terenie zakładu zamieszczona jest ogólnodostępna tablica informacyjna, na której na bieżąco wyświetlane są wyniki pomiaru powietrza z komina spalarni.

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ