Forum Firm zorganizowało I Forum Ekologiczne w Radlinie

  65402

  Dzisiejsza konferencja pokazała, że jest wiele obszarów, gdzie przedsiębiorcy są świadomi swojej roli jako tych, którzy mają wpływ na poprawę jakości środowiska naturalnego, poprawę jakości powietrza i wody. Cieszymy się, że środowisko Radlińskich przedsiębiorców jest naszym sprzymierzeńcem i partnerem w działaniach proekologicznych i inicjatywach, które podejmuje magistrat – podsumował wydarzenie Zbigniew Podleśny – wiceburmistrz miasta Radlin, które objęło Honorowym Patronatem I Forum Ekologiczne odbywające się w dniu 9 listopada br. W wydarzeniu wzięli udział przedsiębiorcy z Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, zainteresowani tematyką ekologii.

                                      W Radlinie odbyło się I Forum Ekologiczne

  I Forum Ekologiczne to inicjatywa przedsiębiorców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Forum Firm z siedzibą w Radlinie.

  Wciąż zmieniające się przepisy prawne dotyczące ekologii, sprawiają, że temat nowych rozwiązań jest nadal aktualny, a szerzenie wiedzy stało się nie tylko możliwością, ale przede wszystkim obowiązkiem, który spoczywa na barkach firm i instytucji otoczenia biznesu.

  – W ramach naszego stowarzyszenia, prowadziliśmy przez dwa lata Ekoakademię dla przedsiębiorców. Wspólnie stwierdziliśmy, że musimy jeszcze bardziej zaangażować się w działania proekologiczne, bo ludzie wciąż szukają informacji na te tematy.  Forum zorganizowane zostało po to, aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie i na najważniejsze pytania zarówno przedsiębiorców z Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego jak i mieszkańców – wyjaśnił Bronisław Kostaniuk Prezes Forum Firm.

  W trakcie konferencji o wpływie przedsiębiorstw na środowisko mówiła dr Iwona Kłosok – Bazan z Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Opolskiego. – Jestem audytorem środowiskowym i bardzo często wchodząc do firm, słyszę,  że one akurat negatywnie nie oddziałują na środowisko. Natomiast po prześwietleniu działalności wskazujemy aspekty, które mówią, że jest inaczej. Dlatego w trakcie mojej prezentacji opowiadałam o tym, jak zminimalizować złe praktyki w przedsiębiorstwach – powiedziała dr Iwona Kłosok-Bazan z Uniwersytetu Opolskiego. Jak wskazała, każde przedsiębiorstwo produkuje ścieki, zużywając wodę, korzysta z urządzeń elektrycznych. Wszystko to ma wpływ na środowisko i warto korzystać z tego świadomie i racjonalnie.

  Tomasz Baron specjalista ds. budownictwa pasywnego, przedstawił zalety związane z nowym trendem, jaki pojawił się niedawno w Polsce – budownictwem pasywnym i aktywnym.

  – Moja prezentacja dotyczyła tego, czy warto myśleć o energooszczędnych, pasywnych budynkach, i jak przekonać inwestora, że warto w takie budynki inwestować. Mówiłem też o domach aktywnych, które są pójściem o krok dalej. Zaczyna się u nas o nich mówić, ale wciąż jeszcze za mało – podsumował swoje wystąpienie Tomasz Baron.

  Inne prelekcje dotyczyły m.in. możliwości pozyskiwania środków finansowych na działania ekologiczne, statystyk dotyczących smogu oraz rozwiązań jakie należy wprowadzić, aby obniżyć szkodliwy poziom pyłów zawieszonych powietrzu. Poruszone zostały także tematy związane z racjonalnym zużyciem wody, jak możną ją oszczędzać, na czym tracimy jej najwięcej. Można było dowiedzieć się także wielu ciekawostek z życia pszczelej rodziny oraz wpływu tych pożytecznych owadów nie tylko na środowisko ale także na gospodarkę. Korzyści wynikające z zapylania roślin mają bowiem niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania całego sektora rolno-spożywczego.

  Poza wystąpieniami prelegentów, uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z ofertą przedsiębiorców, którzy prezentowali swoje produkty na stoiskach. Wśród nich były m.in.:  Nature Sunshine: oferująca naturalne suplementy diety, firma NOMAK która jest dystrybutorem unikalnych ekologicznych produktów takich jak jak: bio olej kokosowy, bio herbatka z czystka oraz m.in stoisko Hebralife.

  Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partnerem wydarzenia była Fundacji Akademii Rozwoju Kreatywnego, a złotymi sponsorami eventu firma NOMAK i EnergiaGaz.

  Wydarzenie, które odbyło się w domu przyjęć Arkadia w Radlinie, miało charakter otwarty, wstęp na nie był bezpłatny.  Organizatorzy zapowiadają już kolejną edycję Forum Ekologicznego, która planowana jest na jesień 2018 roku.

  ***

  Autor tekstu: Katarzyna Ekiert, Adventure Media

  Fot: Aleksandra Dik, Adventure Media

  ***

  Forum Firm z siedzibą w Radlinie jest dobrowolnym stowarzyszeniem przedsiębiorców Radlińskich i Subregionu Zachodniego. Istnieje od 1998 roku. Jest organizacją typu non-profit, niezależną od władz publicznych i apolityczną, zrzeszającą na zasadzie dobrowolności podmioty gospodarcze.

  ***

  Kontakt

  Forum Firm

  tel. 32 459 02 59

  44-310 Radlin

  http://forum.radlin.pl/

  ***

  Kontak dla mediów

  Aleksandra Dik

  Specjalista ds. Public Relations

  604 231 738

   

  UDOSTĘPNIJ

  BRAK KOMENTARZY

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ