KATASTROFA! – Burmistrz Łęknicy o wzroście kosztów odbierania odpadów.

570

Piotr Kulniak, Burmistrz Łęknicy, niewielkiego miasteczka w województwie lubuskim na swoim profilu na Facebooku pisze o szokującej, jedynej ofercie w przetargu na odbieranie odpadów i zaprasza inne firmy do udziału w kolejnym przetargu.

Katastrofa. Tak niestety muszę rozpocząć mój wpis. Dzisiaj otworzyliśmy oferty przetargowe na rok 2019, jakie nasze miasto otrzymało od firm zajmujących się odbiorem odpadów komunalnych. Zgłosiła się tylko 1 firma, która obecnie odbiera odpady od mieszkańców naszej gminy, i zaproponowała podwyżkę o uwaga 150%. Pięknie. Do tej pory za odbiór odpadów segregowanych( szkło, papier, plastik, metal ) płaciliśmy firmie 16 200 miesięcznie. Teraz firma chce za tą samą usługę ( plus jeszcze jedna frakcja tzn. odpady biodegradowalne, które będziemy musieli zbierać selektywnie od 2019 ) prawie 41 000 tysięcy .Masakra .Ja rozumiem że koszty działalności rosną ( prąd, wynagrodzenia, materiały) ale bez przesady. Do tego trzeba doliczyć dodatkowe jeszcze kilkanaście tys. miesięcznie za odpady zmieszane. Pięknie. Najlepiej przerzucić cala sfinansowanie gospodarki odpadami na gminy, a te niech kombinują skąd znaleźć pieniądze na sfinansowanie tych horrendalnych podwyżek. Regionalna Izba Obrachunkowa zajmująca się kontrolą finansów gmin, wskazała jednoznacznie iż system ma się bilansować sam, tzn. nie można dopłacać z innych źródeł do jego zbilansowania. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że tak naprawdę nasze miasto jest praktycznie bezbronne w tej sytuacji. Według mnie stworzył się monopol dużych firm, które po wykończeniu małych lokalnych firm dyktują ceny. Brak realnej konkurencji doprowadza właśnie do takich sytuacji Polska jest chyba jedynym krajem w Europie, gdzie producenci opakowań nie płacą za ich wprowadzenie na rynek. Dlaczego nie wprowadzić kaucji zwrotnych za opakowania jak to jest np. w Niemczech czy Czechach. Podobno to droga zmiana, ale na pewno znacząco zmniejszyłaby ilość odpadów komunalnych. Ale po co to robić, przecież w chwili obecnej to problem gmin, a tak jest przecież najlepiej i wygodniej, niech one się martwią i tłumacza przed mieszkańcami dlaczego jest tak drogo. Unieważnimy dzisiejszy przetarg i ogłosimy go jeszcze raz w poniedziałek, może pojawi się jakaś inna firma, która zaproponuje nam niższą cenę za swoje usługi. Masakra.
Proszę o udostępnianie tego postu, niech jak najwięcej ludzi przeczyta ten wpis, niech wszyscy wiedzą skąd biorą się te nagłe horrendalne podwyżki za odbiór odpadów, bo ten problem dotyka setek gmin w naszym kraju.”

1 KOMENTARZ

  1. No nie do końca dodanie tylko jednej frakcji, ale kilku nowych. Przecież, teraz segregowane nie będą zbierane w systemie Mix, ale szkło, papier, plastik oddzielnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

W celu eliminacji spamu, proszę uzupełnij poniższe działanie. *