Firmy recyklingowe mają szansę na rozwój – wywiad z Adamem Kusiem, Prezesem  i założycielem firmy AKPOL

252

Postęp technologiczny i zmiana kierunku myślenia ku ekologicznym rozwiązaniom zrównoważonemu rozwojowi biznesu to olbrzymie szanse dla przedsiębiorstw recyklingowych. Stają się one coraz bardziej znaczącymi elementami gospodarki, które mają wpływ na wiele branż, zarówno jako producent pożądanych, ekologicznych i ekonomicznych alternatyw dla surowców, jak i jednostki poświadczające o ekologicznych działaniach swoich partnerów i klientów. O tym jak na przestrzeni lat zmieniła się polska firma AKPOL recyklująca odpady z tworzyw sztucznych, opowiedział jej założyciel i prezes, Adam Kuś.

  1. Co zainspirowało Pana do założenia firmy recyklingowej?

Firma rozpoczęła swoją działalność w 2005 roku od niewielkiej produkcji doniczek rozsadowych z surowca pierwotnego. Początkowo mieściła się w garażu i tworzyło ją zaledwie kilkanaście osób. To był mój początek pracy z plastikiem, ale im dłużej się tym zajmowałem, tym coraz bardziej zauważałem jak wiele plastikowych odpadów wytwarza każdy z nas i trafiają one prosto na wysypiska śmieci, a przecież plastik to świetne tworzywo do ponownego użycia. Zacząłem zgłębiać raczkujący jeszcze w tamtym czasie temat recyklingu i postanowiłem spróbować. Stworzyłem przedsiębiorstwo recyklujące odpady pokonsumenckie z tworzyw sztucznych, które od wielu lat sukcesywnie rozwijam.

  • Jak wyglądał rozwój firmy na przestrzeni lat?

Początkowo proces recyklingu był bardzo prowizoryczny i budowany metodą prób i błędów. Cała linia produkcyjna była mniej skomplikowana i zaawansowana niż teraz – w jej skład wchodził jedynie młynek, wanna flotacyjna, wirówka osuszająca materiał i wtryskarka, która wytwarzała z niego doniczki. Na rynku brakowało technologii opracowanych do przetwórstwa odpadów, więc musiałem ulepszać swój produkt na podstawie własnych doświadczeń.

Kilkanaście lat później nasz park technologiczny to zbudowany ze specjalnie opracowanych dla AKPOL maszyn, zaawansowany proces produkcyjny, który pozwala nam tworzyć najwyższej jakości, ekologiczny substytut dla plastiku. W ciągu niemal 20 lat, z małego biznesu, stworzyłem firmę, która dziś zatrudnia ponad 300 osób i eksportuje regranulaty na całym świecie. 

  • W czym dziś specjalizuje się AKPOL?

Nasza działalność na dzień dzisiejszy to przede wszystkim przetwarzanie pokonsumenckich odpadów PCR z tworzyw sztucznych i produkcja najwyższej jakości regranulatów. Tworzymy oryginalne regranulaty HDPE, PP i LDPE, które poprzez  zastosowanie zaawansowanych technologii i wyspecjalizowane wewnętrzne kontrole laboratoryjne, są jednorodne, powtarzalne a ich parametry są maksymalnie zbliżone do tworzyw pierwotnych.

  • Jakie inwestycje na przestrzeni lat wprowadził Pan do przedsiębiorstwa?

Staram się stale inwestować w maszyny i technologie – to dla mnie najważniejszy element naszej firmy, ponieważ wpływa na jakość produktów. Dzięki projektom unijnym w których czynnie bierzemy udział, zakupiliśmy m.in. ciąg nowoczesnych sortowników optycznych, które pozwalają nam jeszcze precyzyjniej dbać o najwyższą jakość regranulatów. Ponadto wprowadziliśmy wiele innowacyjnych rozwiązań ekologicznych do naszej firmy, które pozwalają nam jeszcze bardziej dbać o środowisko naturalne. Ograniczyliśmy m.in. zużycie wody i energii elektrycznej, przeprowadziliśmy działania mające na celu redukcję hałasu, zainstalowaliśmy nowoczesne filtry oraz sita używane w  procesie filtracji. W naszym dziale produkcji pojawiła się także innowacyjna instalacja pozbawiająca naszych regranulatów charakterystycznego, przykrego  zapachu. Powstała dzięki naszemu działowi RND technologia pozwala na osiągnięcie parametrów fizyko-chemicznych, zbliżonych do tworzyw pierwotnych a zawartość związków zapachowych takich jak limonen do zawartości nieosiągalnych w przeszłości dla recyklatów. Wszystkie te działania pozwalają nam oferować  klientom produkt o najwyższej jakości na rynku. 

  • Czy uważa Pan, że obecnie zaawansowany recykling tworzyw sztucznych umożliwia producentom  całkowite zastąpienie tworzyw oryginalnych na te pochodzące z recyklingu?

To nie ulega dyskusji – w dzisiejszych czasach produkt recyklingowy jest najlepszą alternatywą dla oryginałów, a w AKPOL na pierwszym miejscu stawia się jakość maksymalnie zbliżoną do pierwotnego surowca. To do niej dążyliśmy przez te wszystkie lata  i dzięki inwestycjom w technologie oraz precyzję na każdym etapie produkcji, mamy pewność, że nasi Klienci otrzymają produkt jednorodny, powtarzalny i łatwy do przetworzenia. Praca na nim jest coraz bardziej zbliżona do pracy na pierwotnych tworzywach, a stałe kontrole jakości pozwalają nam zminimalizować poziom reklamacji. I co ważne dla naszych klientów, otrzymują produkt nie tylko ekologiczny, ale również ekonomiczny.

  • Czy w Polsce przedsiębiorstwo recyklingowe może w pełni wykorzystać szansę na rozwój?

Rynek recyklingu w Polsce zdecydowanie potrzebuje jeszcze odpowiedniej regulacji prawnej i dofinansowania po to, by mógł rozwijać się na skalę europejską i móc w pełni odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie w przemyśle. Ponadto z niepokojem obserwujemy, że w kraju od pewnego czasu nastąpił tzw. kryzys odpadowy – oznacza to, że do firm takich jak AKPOL trafia za mało dobrej jakości odpadów, które bylibyśmy w stanie przerobić na regranulat. Firma recyklująca odpady z tworzyw sztucznych wytwarza ok. 100 tysięcy ton recyklatów rocznie. W stosunku do 2 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych, które trafiają na wysypiska co roku, dostrzec można, jak niewielki mamy jeszcze udział w produkcji lepszych, pod względem ekonomicznym i ekologicznym, alternatyw z recyklingu. Mocno wierzymy jednak, że branża wywalczy lepsze warunki do rozwoju i w bliskiej przyszłości wzmocni swoją pozycję w przemyśle.

  • Pomimo obecnych ograniczeń, wierzy Pan w przyszłość swojej branży?

Zdecydowanie – branża recyklingowa to przyszłość dla naszej planety. Nie tylko w myśleniu biznesowym, ale przede wszystkich w myśleniu o przyszłości Ziemi, o ekologii i edukacji ekologicznej. Coraz więcej firm jest zainteresowanych recyklingiem swoich produktów, ich opakowań i ma to wpisane w swoją strategię rozwoju. Zauważalne jest również rosnące zainteresowanie wśród konsumentów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na to, z czego produkt czy jego opakowanie jest stworzone. Uważam, że firmy recyklingowe, takie jak AKPOL są i będą coraz bardziej istotne dla gospodarki, dla ekologii i naszej przyszłości. 

  • Jakie są plany na dalszy rozwój firmy w przyszłości?

Z pewnością będziemy dalej inwestować i poszerzać nasz park maszyn i technologii, tak aby jeszcze bardziej ulepszać nasz produkt oraz usprawniać proces jego pozyskiwania. Dążymy do tego, by stać się pionierem w recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. W najbliższych planach mamy budowę trzeciej linii sortującej odpady – będzie się to wiązać się z zakupem nowych licencjonowanych maszyn oraz oczywiście rekrutacją kolejnych pracowników. Z nadzieją patrzymy w przyszłość i wierzymy, że AKPOL jest na najlepszej drodze by zrealizować swoje cele.

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

piętnaście + dziewięć =