Kartuzy. Akcja służb na terenie żwirowni. Właścicielom może grozić kara nawet 1 mln zł!

135

Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku podjęli czynności mające na celu weryfikację informacji, otrzymanych od sygnalisty na temat nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami na terenie żwirowni z powiatu kartuskiego.

W dniu 24.01.2023 r., na terenie wskazanej żwirowni, inspektorzy WIOŚ w Gdańsku wraz z pracownikami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej i próbobiorcami Centralnego Laboratorium Badawczego oddział w Gdańsku przeprowadzili czynności wspólnie z przedstawicielami Prokuratury Rejonowej w Kartuzach, urzędu gminy oraz innych organów. W czynnościach udział wzięli również funkcjonariusze Policji, biegły sądowy i geodeta.

W celu ustalenia miejsc deponowania odpadów na terenie żwirowni użyto drona z kamerą termowizyjną oraz georadaru. Odkrywki wykonano przy pomocy koparki. Próbobiorcy pobrali próby odpadów do badań wymywalności substancji niebezpiecznych dla środowiska.

Wstępne ustalenia wskazują na naruszenia art. 194 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach: prowadzenie tej ewidencji w sposób nieterminowy lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym oraz przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia zagrożone karą pieniężną w wysokości od 1 000 do 1 000 000 zł. Trwają czynności w sprawie, po końcowych ustaleniach będzie znana zarówno ilość jak i rodzaj naruszeń.

Źródło: https://www.gov.pl/web/wios-gdansk/wojewodzki-inspektorat-ochrony-srodowiska-w-gdansku

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

sześć + 15 =