Węgierski system kaucyjny obsługiwany przez Sensoneo SW już DZIAŁA!

255

1 stycznia 2024 roku Węgry dołączyły do 14 europejskich krajów, które wprowadziły system kaucyjny (ang. DRS) obejmujący opakowania jednorazowego użytku po napojach. Firma Sensoneo wdrożyła rozwiązanie informatyczne, które jest podstawą całego systemu kaucyjnego na Węgrzech.

Węgierski system kaucyjny wykorzystuje oprogramowanie od Sensoneo. To kompleksowe, gotowe do wdrożenia oprogramowanie dla systemu kaucyjnego jest zbudowane na infrastrukturze opartej na chmurze oraz działa niezależnie od automatów sprzedających obsługujących zwroty. Firma Sensoneo opracowała rozwiązanie informatyczne nie tylko dla węgierskiego systemu kaucyjnego, ale także dla największego scentralizowanego systemu kaucyjnego w Rumunii oraz dla systemów na Słowacji, na Malcie i w Irlandii. The IT system for Slovak DRS was implemented in only 10 months, currently reaching 93% in recycling rates.

Również Polska zmierza do wprowadzenia systemu kaucyjnego w 2025 roku. Harmonogram wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce jest napięty; pierwsze dwa konsorcja już zrzeszyły swoje podmioty i złożyły wnioski o licencję. Szacuje się, że na polskim rynku powstanie maksymalnie pięciu operatorów, którzy staną przed wyzwaniem związanym z interoperacyjnością w celu zapewnienia godnego zaufania i płynnego przepływu produktów i środków pieniężnych. Firma Sensoneo zaprojektowała architekturę oprogramowania, która zbiera dane ze wszystkich źródeł i umożliwia bezproblemową integrację administratorów systemu kaucyjnego ze wszystkimi udziałowcami w łańcuchu procesu.

Jak działa węgierski system kaucyjny?

Węgry wprowadziły system kaucyjny, którego celem jest osiągnięcie wskaźnika recyklingu plastikowych i szklanych butelek oraz metalowych puszek po napojach równego 90% w ciągu trzech lat. Konsumenci będą płacić kaucję w wysokości 50 HUF (0,13 EUR) za butelki szklane oraz PET, a także puszki aluminiowe od 100 ml do 3 litrów. W całym kraju powstanie około 2000 punktów zwrotu zwanych „REpont”. Punktami zwrotu będą automaty sprzedające w sklepach spożywczych
o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m². Wartość zwracanych butelek będzie można wykorzystać lub wymienić na gotówkę w sklepie, otrzymać na prywatne konto bankowe za pomocą aplikacji lub przekazać na cele charytatywne, wybierając odpowiednią opcję na wyświetlaczu automatu sprzedającego.

Grafika 1: Wszystkie etapy w systemie kaucyjnym, własności intelektualnej Sensoneo

O Sensoneo:

Sensoneo jest globalnym przedsiębiorstwem technologicznym, które zapewnia innowacyjne rozwiązania do zarządzania odpadami. Poprzez integrację najnowocześniejszych technologii, obejmujących solidne oprogramowanie i podejście oparte na danych, Sensoneo umożliwia miastom, firmom oraz całym krajom poprawę wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju, optymalizację procesów zbiórki odpadów i zmniejszenie śladu środowiskowego.

Będąc jedyną taką firmą działającą na rynku światowym, Sensoneo skutecznie wprowadziła oprogramowanie dla systemu kaucyjnego (ang. DRS) w ponad pięciu krajach ze skutecznością recyklingu na poziomie powyżej 90%. Ponadto Sensoneo zaprojektowała narzędzia do automatyzacji zbiórki odpadów w fabrykach, umożliwiając klientom poprawę wskaźnika ograniczenia ilości odpadów, a także obiegu zamkniętego danego miejsca. As a result, customers can achieve a real-time overview and 97% accuracy in actual waste production.

Inteligentne rozwiązania firmy Sensoneo w zakresie gospodarowania odpadami przyciągnęły uwagę krajów, miast i przedsiębiorstw na całym świecie, a jej instalacje powstały w ponad 85 krajach na pięciu kontynentach. Rozmieszczenie inteligentnych czujników przez Sensoneo przyczyni się do rozwoju największej na całym świecie inteligentnej instalacji do gospodarowania odpadami, która znajduje się w Madrycie i posiada imponującą liczbę 11 100 czujników. Co więcej, Sensoneo uchodzi za pionierskie przedsiębiorstwo, które wprowadziło wąskopasmowe rozwiązanie IoT w Stanach Zjednoczonych.

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ