Wiceministra Anita Sowińska nt. postulowanych zmian w systemie kaucyjnym

148

Naszym celem jest, aby ten system był przyjazny dla konsumentów i środowiska, ale również bezpieczny – mówiła podczas konferencji prasowej wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

“Polki i Polacy oczekują systemu kaucyjnego. Ponad 85 proc. mieszkańców Polski ma pozytywne odczucia dotyczące nowego systemu kaucyjnego, który obejmie: butelki szklane wielokrotnego użytku, butelki PET i puszki metalowe. Natomiast, 91 proc. Polek i Polaków deklaruje, że będzie oddawać opakowania zwrotne. To bardzo duży kredyt zaufania. Tego zaufania nie możemy zawieźć, dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od początku tej kadencji zbiera postulaty i dąży do tego, aby poprawić ustawę o systemie kaucyjnym”

– powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska podczas konferencji „System kaucyjny – postulowane zmiany”, która odbyła się 7 marca 2024 r. w siedzibie resortu.

Podczas czwartkowej konferencji, wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała o propozycjach zmian do ustawy o systemie kaucyjnym, jakie resort opracował w porozumieniu z branżami: napojową (przedstawicielami producentów napojów, opakowań, butelkomatów), recyklingu oraz reprezentującą handel detaliczny, a także stroną samorządową i społeczną.

Po pierwsze, kaucja bez VAT zarówno dla opakowań jednokrotnego, jak i wielokrotnego użytku. Po drugie, kaucja musi „iść” za opakowaniem w całym łańcuchu sprzedaży, ponieważ zapewni to bezpieczeństwo systemowi. Po trzecie, wysokość kaucji. W toku konsultacji z branżą doszliśmy do konkluzji, że powinno to być 50 groszy za opakowania plastikowe i puszki metalowe oraz 1 zł za butelki szklane wielokrotnego użytku

– wyliczyła wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.

W nowelizacji ustawy o systemie kaucyjnym, którą projektuje resort, zostanie uwzględniony także postulat branży dotyczący przesunięcia o rok obowiązku zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych. Obowiązek ten zacznie obowiązywać od początku 2026 r.

Zmianie nie ulegnie natomiast data wprowadzenia systemu kaucyjnego, który w Polsce zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

Wideo

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ