#8334
Zielony PunktZielony Punkt
Uzytkownik

Jeżeli działalność będzie polegała wyłącznie na zbieraniu i transporcie odpadów zużytego sprzętu to zezwolenie na zbieranie i transport wydane przez Starostę (Urząd Miasta) jest jedynym i wystarczającym dokumentem uprawniającym do prowadzenia tego rodzaju przedsięwzięcia.

Dodatkowych kosztów nie ma, sprawozdawczość związana ze zbieraniem odpadów nie wiąże się z żadnymi opłatami.
Jedyną opłatą jest opłata rejestrowa konieczna do wpłacenia przy wpisie do rejestru GIOŚ dla zbierających zużyty sprzęt. Nie pamiętam ile ona wynosi, ale nie są to duże pieniądze.

Zezwolenie na zbieranie odpadów określa tylko miejsce gromadzenia odpadów, natomiast nie ma żadnych ograniczeń co do terenu, z którego pozyskujesz odpady, należy tylko we wniosku napisać, że jest się zainteresowanym zbieraniem i transportowaniem odpadów z terenu całej Polski.

Przy odbieraniu sprzętu od osób fizycznych nie ma konieczności wystawienia jakichkolwiek potwierdzeń. Nie spotkałem się też z sytuacją, że ktoś mieszkańców żądał takiego kwitka.
Na własne potrzeby dobrze jest na dokumencie WZ napisać od kogo sprzęt był przyjęty, to zabezpiecza przed bałaganem w papierach.
Jeżeli chodzi o skupywanie od osób prywatnych to, dla celów księgowych warto dać kwit KW do podpisu osobie, żeby nie narazić się na braki gotówki bez pokrycia w kasie firmy.

Jeżeli posiadasz zezwolenie na zbierania odpadów to możesz potwierdzać KPO przedsiębiorcom ponieważ wtedy jesteś uprawniony do przejmowania odpadu.

Firmy, które będą odbierały od Ciebie zużyty sprzęt mają obowiązek potwierdzić Ci KPO, wtedy Ty jesteś “przekazującym”, a odbiorca “przyjmującym” odpady.
Pamiętaj tylko, że zgodnie z art. 38 Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zbierający sprzęt może zgromadzone elektroodpady przekazać WYŁĄCZNIE do zakładu przetwarzania zużytego sprzętu wpisanego do rejestru GIOŚ. Za niewypełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny.

Jeżeli zależy Ci na zaświadczeniach potwierdzających recykling i odzysk elektroodpadów to masz prawo zwrócić się z wnioskiem o ich uzyskanie do firmy odbierającej od Ciebie sprzęt.

Jako zbierający nie masz prawa wystawić zaświadczeń, ale możesz odbierać sprzęt od każdego podmiotu, w tym sklepów AGD i RTV.
Możesz tak skonstruować umowę odbioru odpadów, że mimo iż Ty będziesz odbierał elektroodpady od jakieś sieci AGD to w ich imieniu wystąpisz o wydanie zaświadczeń do swojego odbiorcy i w ten sposób uzyskasz dla swojego dostawcy upragnione dokumenty, a dla siebie zysk z przekazania odpadów do zakładu przetwarzania.