Strona główna Forum Odpady.net.pl Odzysk i recykling. Jakie wymagania na odzysk komputerów

  • This topic is empty.
Przeglądasz 15 wpisy - 1 do 15 (z 31 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #6236
    jolalegiajolalegia
    Uzytkownik

    Witam,

    Zamierzam zając się zbiórką , skupem ZSEiE, akumulatorów.
    Chcialbym tez rozbierac komputery zuzyte na czesci i je odsprzedawac do firm recyklingowych.
    Moje pytanie brzmi jakie trzeba spelnic wymagania aby mozna bylo sie tym zajmowac ? jakie pozwolenia itd ?

    Z gory dziekuje wszystkim za pomoc.

    #8330
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Witam!
    Do zbierania zużytego sprzętu i zużytych baterii potrzebujesz zezwolenia na zbieranie odpadów otrzymywanego po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

    Demontaż zużytego sprzętu wymaga również decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a po niej pozwolenia na wytwarzanie odpadów z uwzględnieniem odzysku odpadów.

    Pozdrawiam!

    #8331
    jolalegiajolalegia
    Uzytkownik

    a na pozwolenia na wytwarzanie odpadów z uwzględnieniem odzysku odpadów jakies szczegolne wymagania są potrzebne ?

    #8332
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów z uwzględnieniem ich odzysku musi zawierać elementy określone w art. 18 ust. 1, art. 27 ust. 1 Ustawy o odpadach oraz art. 184 ust. 2 Prawa Ochrony Środowiska.

    Jeżeli chodzi o miejsce, w którym prowadzi się demontaż, przetwarzanie i magazynowanie odpadów powstałych na skutek gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym to musi ono spełniać wymagania określone w art. 45 i 46 Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jest to między innymi konieczność zapewnienia nieprzepuszczalnego podłoża, pełnego zadaszenia, odpływu ewentualnych wycieków do zbiornika bezodpływowego oraz odpowiednich pojemników.

    #8333
    jolalegiajolalegia
    Uzytkownik

    dziekuje za odpowiedzi !

    mam jeszcze pare pytan, moze bedzie Pan znal odpowiedzi na niektore z nich :

    – czy po zalożeniu dzialalnosci i otrzymaniu pozwolenia na zbieranie i transport odpadów muszę dostać jeszcze jakieś dodatkowe pozwolenia, decyzje ?

    – czy ponoszę jakieś dodatkowe koszty ( miesięczne , roczne) związane ze skupem ZSEIE oraz akumulatorów ? chodzi mi o jakieś koszty związane z ochroną srodowiska itp.

    – czy moge skupować ( odbierać ) odpady tylko na terenie mojego powiatu , z którego dostałem decyzje ?

    – czy , gdy odbieram za darmo zużyty sprzęt od osob prywatnych muszę przekazać im jakiś dowód odebrania tego sprzętu ?

    – czy , gdy skupuje zużyty sprzęt od osob prywatnych muszę przekazać im jakiś dowód odebrania tego sprzętu ?

    – czy mogę wystawiać KPO firmom od których skupuję sprzęt ?

    – jakich dokumentów wymagać od firm, które będą odkupować mój towar ( KPO , DPO , DPR ) ?

    – czy jeśli nie mogę wydawać DPO ani DPR mogę skupować(odbierać) sprzęt ZSEiE od sklepów AGD i RTv ?

    #8334
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Jeżeli działalność będzie polegała wyłącznie na zbieraniu i transporcie odpadów zużytego sprzętu to zezwolenie na zbieranie i transport wydane przez Starostę (Urząd Miasta) jest jedynym i wystarczającym dokumentem uprawniającym do prowadzenia tego rodzaju przedsięwzięcia.

    Dodatkowych kosztów nie ma, sprawozdawczość związana ze zbieraniem odpadów nie wiąże się z żadnymi opłatami.
    Jedyną opłatą jest opłata rejestrowa konieczna do wpłacenia przy wpisie do rejestru GIOŚ dla zbierających zużyty sprzęt. Nie pamiętam ile ona wynosi, ale nie są to duże pieniądze.

    Zezwolenie na zbieranie odpadów określa tylko miejsce gromadzenia odpadów, natomiast nie ma żadnych ograniczeń co do terenu, z którego pozyskujesz odpady, należy tylko we wniosku napisać, że jest się zainteresowanym zbieraniem i transportowaniem odpadów z terenu całej Polski.

    Przy odbieraniu sprzętu od osób fizycznych nie ma konieczności wystawienia jakichkolwiek potwierdzeń. Nie spotkałem się też z sytuacją, że ktoś mieszkańców żądał takiego kwitka.
    Na własne potrzeby dobrze jest na dokumencie WZ napisać od kogo sprzęt był przyjęty, to zabezpiecza przed bałaganem w papierach.
    Jeżeli chodzi o skupywanie od osób prywatnych to, dla celów księgowych warto dać kwit KW do podpisu osobie, żeby nie narazić się na braki gotówki bez pokrycia w kasie firmy.

    Jeżeli posiadasz zezwolenie na zbierania odpadów to możesz potwierdzać KPO przedsiębiorcom ponieważ wtedy jesteś uprawniony do przejmowania odpadu.

    Firmy, które będą odbierały od Ciebie zużyty sprzęt mają obowiązek potwierdzić Ci KPO, wtedy Ty jesteś “przekazującym”, a odbiorca “przyjmującym” odpady.
    Pamiętaj tylko, że zgodnie z art. 38 Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zbierający sprzęt może zgromadzone elektroodpady przekazać WYŁĄCZNIE do zakładu przetwarzania zużytego sprzętu wpisanego do rejestru GIOŚ. Za niewypełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny.

    Jeżeli zależy Ci na zaświadczeniach potwierdzających recykling i odzysk elektroodpadów to masz prawo zwrócić się z wnioskiem o ich uzyskanie do firmy odbierającej od Ciebie sprzęt.

    Jako zbierający nie masz prawa wystawić zaświadczeń, ale możesz odbierać sprzęt od każdego podmiotu, w tym sklepów AGD i RTV.
    Możesz tak skonstruować umowę odbioru odpadów, że mimo iż Ty będziesz odbierał elektroodpady od jakieś sieci AGD to w ich imieniu wystąpisz o wydanie zaświadczeń do swojego odbiorcy i w ten sposób uzyskasz dla swojego dostawcy upragnione dokumenty, a dla siebie zysk z przekazania odpadów do zakładu przetwarzania.

    #8335
    jolalegiajolalegia
    Uzytkownik

    Witam,

    Mozę będziecie jeszcze wiedzieć jak wycenić zuzyty komputer i monitor ?
    Czy bardziej oplaca się sprzedawanie sprzętu w calosci , czy jednak odzysk ( nie recykling )pojedynczych części ?
    Co moze byc takiego wartosciowego w monitorze ? Firmy placa za monitor 0,20 gr/kg

    #8336
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    A to już zależy od Twoich możliwości w zakresie demontażu i przetwarzania oraz od odbiorców odpadów jakich sobie znajdziesz.

    Niektóre firmy skupują całe komputery, inne tylko podzespoły (płytki elektroniczne), a jeszcze inne są zainteresowane konkretnymi, odzyskanymi surowcami np. miedź, tworzywa sztuczne, czy szkło.
    Musisz podzwonić, popatrzeć na internetowych giełdach odpadów i zebrać oferty. Sam zobaczysz w jakiej formie lepiej przekazywać sprzęty do zakładów przetwarzania.

    Co do monitorów to dokładnie rok temu jedna z łódzkich firm płaciła 0,35 zł/kg netto, nie wiem jaki jest teraz poziom cen.
    Z monitorów można odzyskać metale, kable do dalszego przerobu, obudowy na przemiał tworzywowy oraz szkło do wykorzystania na podsypkę drogową.

    #8337
    jolalegiajolalegia
    Uzytkownik

    no a z komputerow skupują tez praktycz wszystko:

    Płyty Główne
    20,50 zł/kg

    Powyżej 500kg 21zł/kg

    Powyżej 1000kg cena do negocjacji

    Karty rozszerzeń ( muzyczne, graficzne, sieciowe inne PCI, ISA, AGP)
    (bez śledzi)
    17,50 zł/kg

    Dyski Twarde (HDD) 3,50zł /kg

    Płytki TV / Monitor
    (zależne od ich stanu, zawartości metalowych ram, obecności AL., Trafto )

    0,65 – 1,65 zł
    FDD / CDROM/ DVD/ 5,25 1,55 zł/kg
    wirniki 2,20 zł/kg
    Płytki dekoder/drukarki/inne niż komputerowe.
    – dekoder
    – drukarka
    – switch
    – modem
    (w zależności od ilości gniazd)
    Do wyceny

    1,00 – 9,00 zł/kg
    Cewki CU 5,10 zł /kg
    Pętle indukcyjne
    (CU) 11,50 zł /kg

    Zasilacze komputerowe 1,75 zł/kg
    Kable Cu – mix (z wtyczkami)
    oraz tasiemki od dysków Do wyceny

    2,00 – 5,00 zł /kg
    ABS szary (kremowy) luzem
    0,15 – 0,35 zł /kg

    #8338
    jolalegiajolalegia
    Uzytkownik

    pytanie tylko , czy po np. takich cenach warto bawic sie w odzysk, czy lepiej sprzedawac w calosci ?!

    #8339
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    No to już musisz sobie policzyć 🙂
    Oszacuj jak duży parytet odpadów jesteś w stanie zgromadzić i porównaj z kosztami kupna , czy dzierżawy terenu, płacą ludzi, kosztem maszyn, transportu, zezwoleń itp.

    Myślę, że lepiej jest zacząć od zbierania odpadów i oddawania ich w całości, a jak biznes się rozkręci to możesz go rozszerzyć o demontaż.
    Jeżeli będziesz prowadzić punkt zbierania możesz pozyskiwać także inne odpady – metale, makulaturę, szkło, wtedy zyski mogą być większe.

    #8340
    jolalegiajolalegia
    Uzytkownik

    No tak , masz racje najpierw zaczac od samej zbiorki a potem sie zobaczy.

    Z metalami w skupie to juz duzo jest ich w miescie i ciezko bedzie sie przebic a makulatura, szklo jest obecnie tak tanie , ze raczej nie warto sie tym zajmowac.
    Dlatego pomyslalem o Zseie no ale oczywiscie tez mam obawy !

    #8341
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Powodzenia w zbieraniu 🙂
    A makulatura nie jest wcale taka tania, jeżeli zgromadzi się ilości na całego TIRA to można całkiem niezłe pieniądze uzyskać.
    No ale do tego potrzeba dużo surowca, belownicę i kontakt w papierni.
    Pozdrawiam!

    #8342
    jolalegiajolalegia
    Uzytkownik

    a mam jeszcze jedno pytanie do Pana. Czy jesli mam pozwolenie na zbiorke i transport ZSEiE moge skupowac takze czesci komputerowe i ogolnie czesci ZSEiE ?

    #8343
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Poszczególne rodzaje sprzętu elektrycznego jak również jego części są klasyfikowane pod konkretnymi kodami określonymi w Katalogu Odpadów.

    Jak będziesz składać wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie i transport odpadów uwzględnij wszystkie kody odpadów.
    Od 16 02 09* do 16 02 14 klasyfikuje się zużyty sprzęt (w całości), a kody 16 02 15* i 16 02 16 dotyczą elementów (części) ze zużytego sprzętu.

Przeglądasz 15 wpisy - 1 do 15 (z 31 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.