Nieudana próba zablokowania spalarni odpadów w Groszowicach: obywatelski projekt uchwały odrzucony przez Radę Miasta

153

Budowa spalarni odpadów w Groszowicach, która ma się nazywać Centrum Zielonej Transformacji, wciąż budzi kontrowersje i sprzeciw części mieszkańców i organizacji społecznych. Przeciwnicy inwestycji argumentują, że spalarnia będzie droga, nieekologiczna i niepotrzebna, ponieważ w pobliżu są dwie cementownie, które mogą spalać odpady. Zaproponowali obywatelski projekt uchwały, który miał zmienić plan zagospodarowania przestrzennego i uniemożliwić budowę spalarni na terenie Zakładu Komunalnego przy ul. Podmiejskiej. 

Pod obywatelskim projektem uchwały, który miał uniemożliwić budowę spalarni odpadów w Groszowicach, podpisało się 600 osób. Próbowali zastopować inwestycję poprzez zmianę zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który wykluczyłby powstanie spalarni na terenie Zakładu Komunalnego przy ul. Podmiejskiej.

Pod koniec grudnia 2023 r. projekt uchwały został odrzucony przez Radę Miasta Opola pod koniec grudnia 2023 roku. Ostra dyskusja między autorami projektu, urzędnikami, radnymi i prezydentem trwała łącznie ponad trzy godziny.

Prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski, bronił inwestycji i twierdził, że spalarnia będzie spełniać najwyższe standardy emisyjne i przyczyni się do poprawy jakości powietrza i gospodarki odpadami w mieście. Zarzucił przeciwnikom spalarni manipulacje i dezinformację.

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ