Stena Recycling i Fundacja Zaczytani.org przygotowali bajkę dla najmłodszych nt. gospodarki obiegu zamkniętego

127

Jak podaje raport Circular Voice aż 60 proc. badanych Polaków wyraziło gotowość do zmiany swoich nawyków, w celu zmniejszenia wpływu na klimat. Również 59 proc. respondentów zgadza się, że należy zakazać tworzenia produktów, których nie można poddać recyklingowi. Jednakże, aby podejmować świadome decyzje w tej kwestii, niezbędna jest odpowiednia edukacja już od najmłodszych lat. Dlatego też, eksperci ze Stena Recycling i Fundacji Zaczytani.org przygotowali wspólny projekt skierowany do uczniów szkół podstawowych.

W badaniu Circular Voice wzięło udział 5 064 konsumentów w wieku od 18 do 65 lat z Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii i Polski. Większość respondentów wyraziła chęć podejmowania decyzji konsumenckich, które przyczynią się do transformacji gospodarki z linearnego modelu na model cyrkularny. Warto podkreślić, że odpady stanowią niewykorzystany potencjał, a wiele surowców jest marnowanych z powodu braku ich odzysku. Wiedza i umiejętności zdobywane w trakcie edukacji mają istotny wpływ na podejmowane decyzje konsumenckie oraz zarządzanie zasobami.

W Stena Recycling Polska przetwarzamy każdego roku ponad 800 000 ton odpadów. Są to cenne surowce, które można zawrócić do obiegu. Pamiętajmy, że surowce, których potrzebujemy do budowy lepszej przyszłości, są już w użyciu. Celem stworzonej przez nas bajki jest kształtowanie świadomości najmłodszych, aby znali konsekwencje swoich wyborów oraz potrafili ocenić wartość odpadów. Wspólnie z fundacją wybraliśmy formę bajkoterapii, która jest skuteczną metodą, wykorzystującą opowieści do wsparcia rozwoju emocjonalnego najmłodszych oraz zrozumienia tematów poruszanych w lekturze. Bajkoterapia stwarza bezpieczne i przyjemne środowisko, w którym dzieci mogą rozwijać się i zdobywać nowe umiejętności, a jednocześnie przyswajać wartościowe, życiowe lekcje.” – powiedziała Aleksandra Surdykowska, PR &Marketing Manager Stena Recycling Polska.

Proekologiczne postawy u najmłodszych

Gospodarka obiegu zamkniętego oraz postrzeganie odpadu jako surowca stają się coraz ważniejsze
w kontekście troski o naszą planetę. Przygotowana przez Fundację Zaczytani.org i firmę Stena Recycling bajka ma formę ebooka oraz jest dostępna w wersji audio. Zawiera również materiały do bajkoterapii: scenariusz lekcji z propozycją rozmów o temacie bajki, zabawy ruchowe kształtujące dobre postawy oraz materiał ekspercki, wspierający opiekuna w zgłębieniu tematu poruszanego w tej pozycji. Bajka pod tytułem „Czyje są te śmieci?” dedykowana jest uczniom klas 1-3 szkoły podstawowej i stanowi atrakcyjne narzędzie do nauki poprzez zabawę. Jest to doskonały sposób na kształtowanie proekologicznych postaw już od najmłodszych lat oraz zachęcanie dzieci do aktywnego angażowania się na rzecz ochrony środowiska.
Opowieść przedstawia historię zwierząt korzystających z elementów przyrody dostępnych w lesie podczas zabawy. Dzięki niej dzieci przyswajają znaczenie gospodarki obiegu zamkniętego, a także uczą się, że “zwykłe śmieci” są surowcami, które można ponownie wykorzystać. Taka innowacyjna forma nauki nie tylko jest przyjemna, ale także skuteczna i wartościowa. Bajkoterapia wykorzystuje moc opowieści do wspierania rozwoju emocjonalnego najmłodszych i przekazywania im wartościowych życiowych lekcji.

Dodatkowo, bajka została nagrana w formie audiobooka, a swoich głosów udzielili pracownicy Stena Recycling. Premiera ebooka „Czyje są te śmieci?” odbyła się 11 kwietnia. Obecne na wydarzeniu dzieci dostały plecaczki uszyte w ramach upcyclingu dezaktualizowanych kamizelek odblaskowych Stena Recycling.

Darmowa bajka dostępna jest na stronie: Czyje są to śmieci | Bajka Zaczytani.org
Nie przegap tej okazji, aby w fascynujący sposób wprowadzić swoje dziecko w świat ekologii i recyklingu.

STENA RECYCLING Sp. z o.o.

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ