• This topic is empty.
Przeglądasz 15 wpisy - 1 do 15 (z 16 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #6227
    molmol
    Uzytkownik

    Dzień dobry,

    W firmie w której pracuję stosujemy czyściwo bawełniane do wycierania różnego rodzaju substancji oraz przy remontach maszyn do wycierania smarów. Utylizujemy go pod kodem 15 02 02* jako odpad niebezpieczny. Otrzymaliśmy ofertę od firmy która zajmuje się praniem brudnego czyściwa i zawracaniem go do zakładu. Firma ta twierdzi że odpady nie powstają bo czyściwo jest prane i z powrotem zawracane do naszego zakładu. Czy ten sposób postępowania z odpadami jest zgodny z prawem, czy firma ta powinna mieć dodatkowo zgodę na odzysk.

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    #8292
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Witam!
    Przerabiałem jakiś czas temu temat takiej firmy jak złożyła ofertę do kilku zakładów, z którymi współpracujemy.

    Ja osobiście bym żądał zezwolenia na odzysk bo odpad czyściwa w wyniku procesu technologicznego staje się produktem, tak więc dla mnie jest to proces odzysku odpadów.
    Wspomniana firma wyjaśniła, że w wyniku prania nie powstają odpady, a jedynie ścieki odprowadzane do oczyszczalni ścieków. A ścieki nie podlegają pod Ustawę o odpadach, zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt. 5.

    Myślę, że ważniejsze jest dla Ciebie spełnienie Twoich obowiązków wynikających z przepisów:
    – Odbiorca odpadów musi przedstawić Ci jakiekolwiek uzgodnienie dotyczące gospodarowania odpadami, chociażby zezwolenie na zbieranie odpadu o kodzie 15 02 02* bo za przekazanie odpadu nieuprawnionemu podmiotowi grozi Ci kara pieniężna w wysokości 10 000 złotych
    – Odbiorca odpadów musi potwierdzić Ci kartę przekazania odpadu, bo Ty jesteś wytwórcą odpadów i musisz mieć potwierdzenie, że został on zagospodarowany zgodnie z przepisami
    – No i oczywiście musisz być uprawniony do wytwarzania odpadu o kodzie 15 02 02*
    Pozdrawiam!

    #8293
    molmol
    Uzytkownik

    Niestety firma ta nie posiada pozwolenia na odzysk, gdyż Ministerstwo Środowiska stwierdziło, iż nie jest to forma odzysku odpadów, cytuję: “W przypadku przekazywania czyściwa do użytku, następnie odbierania go w celu czyszczenia i ponownego użycia, nie mamy do czynienia z odpadami”. Nie mogę więc żądać od tej firmy pozwolenia na odzysk, gdyż go po prostu nie posiadają. Nie ukrywam również, że usługi tej firmy są dla nas korzystne i przede wszystkim rozwiązują problem odpadów-które w takiej sytuacji zwyczajnie nie powstają. Nie wiem tylko czy będzie to zgodne z prawem
    i czy będą z tego tytułu problemy podczas kontroli.

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    #8294
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Skoro mają interpretację Ministerstwa Środowiska to sprawa odzysku lub jego braku jest załatwiona.

    Ja bym się jednak uparł i żądał zezwolenia na zbieranie odpadów i każdorazowego potwierdzenia karty przekazania odpadu.
    Ponieważ jesteś wytwórcą odpadu musisz zapewnić jego właściwe zagospodarowanie – przekazanie do uprawnionego podmiotu oraz zdobycie dokumentu potwierdzającego ten fakt.

    Być może proces prania czyściwa nie jest odzyskiem odpadów, ale nie widzę żadnych argumentów na to, że zużyte czyściwo nie jest odpadem !!

    A najlepiej zrobisz jak zadzwonisz do swojego WIOŚ (w końcu to oni mogą Cię kiedyś kontrolować) i przedstawisz im całą sprawę pytając się o najlepsze rozwiązanie.
    Pozdrawiam!

    #8295
    adam_babijadam_babij
    Uzytkownik

    witam wszystkich,
    Zielony myślęże troszeczkę jesteś nadwrażliwy:):). nie odbierz tego źle :):)
    ja nie klasyfikowałbym tego jako odpad.
    wkońcu to ja stwierdzam co i kiedu=y staje się dla mnie odpadem…
    a jak miałbym praklę i sam to sobie prał tak jak odzież roboczą która tak naprawdę może być ubrudzona tymi samymi smarami??

    moim zdaniem dopuki niesklasyfikujemy czegoś jako odpad to nie jest odpadem….

    odpad jest to coś czego chcemy sie pozbyć pozbywamy lub mamy zamiar… a skoro nie chcemy się tego pozbyć to nie musi to być odpadem….
    co sądzisz o takiej interpretacji:):)

    pozdrawiam

    #8296
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Eh, Panie Adamie… Nadwrażliwość w postępowaniu z odpadami niebezpiecznymi to najlepsza cecha jaką można sobie wymarzyć.

    Co do Pana interpretacji:
    Zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy o odpadach odpadem nazywamy każdą substancję lub przedmiot należący do jednej z kategorii, określonych w załączniku 1 do Ustawy, których posiadacz pozbywa się, zamierza pozbyć się lub do ich pozbycia się jest zobowiązany.
    Jak spojrzymy w załącznik 1 to zużyte czyściwo można zaklasyfikować do kategorii Q5 i Q9, a nikt nie powie, że zakład przemysłowy NIE ZAMIERZA się pozbyć zużytego czyściwa ze swojego terenu.
    Tak więc na jakiej podstawie można sądzić, że czyściwo nie jest odpadem?

    Poza tym każdy urzędnik będzie interpretował temat po swojemu. Ja na przykład spotkałem się czymś takim:
    WIOŚ: Co robicie z zabrudzonym czyściwem?
    Drukarnia: Oddajemy firmie piorącej
    WIOŚ: Macie ich decyzję na zbieranie i potwierdzoną KPO?
    Drukarnia: Nie potrzeba, bo dostajemy czyściwo na wymianę
    WIOŚ: Jak to nie trzeba, przecież u was w zakładzie poprzez proces wycierania maszyn poligraficznych czyściwo bawełniane ulega zabrudzeniu i powstaje odpad niebezpieczny o kodzie 15 02 02*
    Drukarz: Ale Pan Adam mówił, że…
    WIOŚ: A jak wymieniacie świetlówkę i dostajecie nową to stara nie jest odpadem? A jak kupujecie telewizor to zużyty nie jest odpadem? A jak wymieniacie filtry węglowe to zabrudzone nie są odpadem?
    Drukarz: Ale…
    WIOŚ: Nie ma żadnego ale, zgodnie z art. 79b ust. 2 pkt. 2 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku o odpadach otrzymacie karę pieniężną w wysokości 10 000 złotych za przekazywanie odpadów do nieuprawnionych podmiotów.

    Przepraszam, rozpisałem się..
    Pozdrawiam ostrożnych..

    #8297
    adam_babijadam_babij
    Uzytkownik

    🙂
    no tgo ładnie…
    tyle tylko, że nikt nie oddaje zabrudzonego czyściwa i nie dostaje innego.
    ja dajac do prania chce je tylko wyprać.
    i oczywiście jak WIOŚ siezapyta to oddaje do uprawnionych odbiorców, ale dopiero jak czyściwo nie nadaje się do uzycia…
    i przede wszystkim kto musi wiedzieć że moje “pranie” które oddaje do pralni jest czyściwem??
    jezeli sam się nie przyznam to proszę o udowodnienie że to czyściwo…
    i niech Pan czy Pani Inspektor udowodni że ta “szmatka” nie nadaje się do ponownego użycia….
    moim zdaniem dopuki ja nie nadam temu statusu odpadu to nie jest to odpad… a na pranie szmat nikt pozwolenia na odzysk nie musi posiadać….
    takie jest moje zdanie… i wydaje mi się że żaden organ kontrolny nie jest w stanie tego podważyć…
    bo przecież sprzedając wadliwy produkt czytaj drugiej jakości da kogoś może być odpadem a dla innej osoby produktem….
    i tylko ode mnie zależy czy zaklasyfikuję to jako odpad..bez przesady :):):) oczywiście

    z drugiej strony zgadzam się z Tobą… i nie mam zamiaru podważać Twojego zdania ale myślę że najwiekszy zysk można czerpać z umiejętnej interpretacji przepisów i dobrego (dla siebie, lub klienta) interpretacji :):)

    #8298
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Z drugiej strony nie udowodnimy na kontroli, że to ta konkretna szmatka do nas wróciła po praniu.
    Inspektor może powiedzieć, że oddaliśmy zabrudzone czyściwo, a dostaliśmy inne (nie to samo), tak wiec to, które oddaliśmy nigdy do nas nie wróciło – tak więc stało się odpadem!!

    Generalnie zawsze lepiej jest zadzwonić do WIOŚ i spytać ich o zdanie, bo to oni będą nas kiedyś kontrolować.
    A jak dostanie się karę pieniężną to wcale nie tak łatwo uzyskać odwołanie w GIOŚ.

    A ostatnią kwestią tej sprawy jest to, że taka firma piorąca mogłaby dla świętego spokoju mieć zezwolenie na zbieranie odpadów i wystawiać zainteresowanym karty przekazania odpadów.
    Na pewno na otrzymanie zezwolenia czekaliby krócej niż na osławioną interpretację Ministerstwa Środowiska.

    #8299
    adam_babijadam_babij
    Uzytkownik

    generalnie tak…
    ale jeżeli ktoś bierze od nas pranie to chcemy dostać to samo…. tak jak z ciuchami oddawanymi do pralni… oddając koszulę nie chcemy odebrać marynarki:):)
    Pytając WIOŚ o poradę trudno coś takiego uzyskać… nie wiem jak w Pana województwie (mieście) ale u nas WIOŚ jest instytucją kontrolną a nie doradczą… i z takim odzewem się spotkałem….

    a co do zbieranie przez firmę odpadów….
    wszystko fajnie ale oni muszą wykazać co z takowym odpadem zrobili….
    i dochodzi do tego że albo poddadzą odzyskowi – kolejna decyzja do uzyskania – bądź przekażą dalej….
    w drugim przypadku todo czego nam jest potrzebny taki pośrednik??

    P.S. dobrze podyskutować zawsze można się czegoś nauczyć :):)
    pozdrawiam

    #8300
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Tylko, że w tym przypadku nigdy nie udowodnimy, że oddaliśmy 200 kg czyściwa i właśnie te 200 kg dostaliśmy po praniu.
    Ale w zasadzie schodzimy już na jakieś bardzo teoretyczne dyskusje 🙂

    Ja osobiście bym nie oddał brudnego czyściwa bez potwierdzonej karty przekazania odpadów, ale każdy ma prawo do postępowania zgodnie ze swoją intuicją.

    Co do mojego, łódzkiego WIOŚ to zawsze można w nim otrzymać poradę i praktyczną informację co do postępowania z odpadami.

    Pozdrawiam!

    #8301
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Mały powrót do tematu..
    W nawiązaniu do naszej dyskusji odnalazłem dziś zezwolenie na odzysk zakładu regeneracji czyściwa znajdującego się niedaleko Inowrocławia.

    Jak się okazało ta firma posiada zezwolenie na odzysk odpadów 15 02 02* i 15 02 03 metodą R3.
    Czyli jednak można..
    A o ile wygodniej dla firm przekazujących zabrudzone czyściwo.
    Pozdrawiam!

    #8302
    molmol
    Uzytkownik

    Zadzwoniłam do swojego WIOŚ po radę. Uprzejmy Pan wyjaśnił mi, iż jeżeli firma posiada interpretację Ministra Środowiska, że odpad nie powstaje to nie trzeba przekazywać żadnej karty przekazania odpadów bo odpady nie będą powstawać. Zapewnił, że podczas kontroli z tym problemu nie będzie. Podał mi jeszcze, ze odpady faktycznie nie będą powstawać – cały problem postępowania z odpadami przejmuje ta firma. Jednakże podczas któregoś prania i tak trzeba będzie wyrzucić jakąś szmatkę – więc firma powinna mieć przynajmniej pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Firma która oferuje nam usługi nie ma bo czyściwo to trafia do Niemiec gdzie jest prane. Postanowiłam więc ściągnąć pozwolenie od tej firmy z Niemiec (choć nie wiem jakie tam mają prawo odnośnie odpadów). Wiem, że to trochę zakręcone, ale współpraca z tą firmą jest dla nas korzystna finansowo, a WIOŚ obiecał, że podczas kontroli nie będzie się czepiał więc w to pójdziemy.

    Bardzo dziękuję za cenne rady,

    Pozdrawiam

    #8303
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    No i bardzo dobrze zrobiłaś ❗
    Po takim zapewnieniu ze strony swojego WIOŚ możesz śmiało działać z praniem czyściwa, a ewentualną kontrolę poinformować o przeprowadzonej rozmowie.
    Pozdrawiam!

    #8304
    daria26daria26
    Uzytkownik

    Mam pytanie do Zielony Punkt! czy mogłabym dostac namiary na firme o której pisałes niedaleko inowrocławia? z gory dziekuje

    #8305
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Specjalnie dla daria26: http://szopsc.pl/
    Proszę Cię bardzo 🙂

Przeglądasz 15 wpisy - 1 do 15 (z 16 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.