Strona główna Forum Odpady.net.pl Prawo, definicje, interpretacje. Transport odpadów a KPO

  • This topic is empty.
Przeglądasz 15 wpisy - 1 do 15 (z 17 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #6233
    tomekztomekz
    Uzytkownik

    Witam,

    Czy to wyjaśnienie MŚ jest dalej aktualne:

    http://www.mos.gov.pl/artykul/1924_rozporzadzenie_ministra_srodowiska_z_dnia_14_lutego_2006_r_w_sprawie_wzorow_dokumentow_stosowanych_na_potrzeby_ewidencji_odpadow/6181_rozporzadzenie_ministra_srodowiska_z_dnia_14_lutego_2006_r_w_sprawie_wzorow_dokumentow_stosowanych_na_potrzeby_ewidencji_odpadow_dz_u_nr_30_poz_213.html

    – i czy dobrze rozumiem, że jeśli zbierający jest jednocześnie transportującym, to w KPO nie wypełnia się kolumny z danymi transportującego ?

    Pytanie bierze się stąd, że firmy zbierające chcą mi przysłać transport z wypełnioną i podpisaną KPO którą ja mam im podpisać przy załadunku i wziąć swój egzemplarz. A przecież w środkowej kolumnie jest wyraźnie napisane “Potwierdzam wykonanie usługi transportu odpadów” – czyli potwierdzenie tego wcześniej niż po wykonaniu usługi jest delikatnie mówią nieprawidłowe.

    Natomiast jeśli to wyjaśnienie MŚ jest aktualne, to wtedy to potwierdzenie transportu nie ma znaczenia i można uznać że wszystko jest w porządku.

    #8313
    tomekztomekz
    Uzytkownik

    Przepraszam za zespucie layoutu – niestety nie widzę opcji do edycji pierwszego postu 🙂

    #8314
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Witam!
    W interpretacji MŚ jest napisane:
    “posiadacz odpadów, który przekazuje bądź przejmuje odpad i jednocześnie realizuje transport odpadów we własnym zakresie, nie jest zobowiązany do potwierdzania transportu na karcie przekazania odpadu”.

    Interpretacja raczej jest obowiązująca, bo inaczej zniknęłaby ze stron Ministerstwa.
    Tyle, że w praktyce mało kto tak robi, raczej zawsze się potwierdza obie kolumny i dla odbiorcy i dla transportującego.

    Z Twojego postu wynika, że jesteś przekazującym odpad, tak więc nie masz się nad czym zastanawiać, bo to Ty powinieneś wystawić KPO i dać do potwierdzenia odbiorcy.

    #8315
    tomekztomekz
    Uzytkownik

    Ja chcę przekazać odpady firmie która ma po nie przyjechać i je przewieźć we własnym zakresie. Ta firma chce przywieźć ze sobą szablon KPO z podpisami osób uprawnionych (kierowca uprawniony nie jest), na którym to szablonie wpiszemy wynik ważenia, po czym ja złożę swój podpis tym samym wystawiając KPO (jakkolwiek dziwnie to brzmi w takim przypadku).

    Z tym że mam opory żeby wystawiać KPO na której będzie już poświadczony transport który jeszcze nie został wykonany.. Czy więc to jest normalne że tak się robi, czy trafiłem na kolejnych “fachowców”?

    #8316
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Dla mnie to nie jest normalne.
    Ja moim odbiorcom odpadów wystawiam KPO zbiorczo, raz w miesiącu, ale bezwzględnie po wykonaniu usługi.

    Transportujący odpady ma obowiązek poświadczyć WYKONANIE usługi, tak więc podpisać się na karcie po przewiezieniu odpadów do odbiorcy.

    W każdym bądź razie, jeżeli Twój odbiorca posiada zezwolenie na zbieranie i transport odpadów, masz kopię tej decyzji, a odbiorca potwierdzi Ci na karcie, że przejął odpad to niczym się nie musisz w praktyce martwić.
    Postępowanie z odpadem spoczywa już na jego odbiorcy, a Ty masz potwierdzone KPO.

    #8317
    tomekztomekz
    Uzytkownik

    Pytałem dziś w lokalnym Wydz. Środowiska i wychodzi na to, że takie potwierdzanie transportu przed jego wykonaniem jest ok póki ktoś się tym nie zainteresuje bliżej – zwykle pewnie nikogo to nie interesuje, ale… ja nie mam talentu do “ściemniania” przy kontroli jeśli odbiorca by kiedyś wpadł 🙂

    Pozostaje zaaranżować wszystko tak żeby było prawidłowo.

    I teraz mam kolejne pytanie – w informacji o wytwarzanych odpadach którą złożyłem na wyrost w razie gdyby jakaś świetlówka mi się zabłąkała, w “opisie dalszego sposobu gospodarowania odpadami (…)” wpisałem że “odpady będą obierane z mojej siedziby, przez uprawnioną firmę, na przykład:” – i tu wpisałem firmę której chciałem wtedy przekazywać odpady, opisując co ona z nimi robi (zbiera pod takim a takim adresem, przesyła dalej do recyklera etc). Czy myślisz że teraz jestem tym związany? Pytam w kontekście kary pieniężnej 5000zł z art. 79b.1.2 UoO.

    #8318
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Ja również proponuję wypełniać KPO prawidłowo, myślę, że jest to kwestia do dogadania z odbiorcą odpadów.

    Co do informacji o wytwarzanych odpadach to absolutnie nie jesteś skazany na jedną, konkretną firmę.
    Istotne jest żebyś przekazywał odpady do uprawnionych podmiotów i na tym polega “zgodność” gospodarowania odpadami ze złożoną informacją.

    Jeżeli masz kilku odbiorców posiadających zezwolenie na zabieranie odpadów i każdy potwierdzi KPO to możesz dowolnie spośród nich wybierać.
    Natomiast na Tobie bezwzględnie ciąży obowiązek sprawdzenia, czy dany podmiot posiada stosowne uzgodnienie, bo za przekazanie odpadów nieuprawnionym podmiotom grozi kara pieniężna w wysokości 10 000 zł.

    #8319
    tomekztomekz
    Uzytkownik

    Dzięki wielkie za pomoc! Mam chyba ostatnie pytanie – jak w praktyce najlepiej (najbezpieczniej dla mnie) sprawdzić to uprawnienie odbiorcy odpadów – czy PDF ze skanem decyzji umieszczony na stronie www wystarczy? Czy może wniosek do odpowiedniego urzędu o potwierdzenie ważności decyzji ?

    #8320
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Polecam żebyś posiadał kopię (skan) decyzji u siebie w firmie, żebyś, w razie kontroli, mógł się nią okazać.

    Jeżeli na kopii decyzji widoczny jest stempel i podpis urzędnika to jest to wystarczający dowód na posiadanie uprawnień.

    Jeżeli masz wątpliwości co do rzetelności firmy odbierającej zawsze możesz zadzwonić do danego urzędu i podając datę i numer decyzji otrzymać informację o jej prawdziwości.

    Pozdrawiam!

    #8321
    tomekztomekz
    Uzytkownik

    Ok, dziękuję bardzo!

    #8322
    tomekztomekz
    Uzytkownik

    Jeszcze jedno – w przypadku odpadów elektro też może mi to odebrać firma zbierająca z uirawnienieniami i nie muszę się przejmować późniejszym recyklingiem czy unieszkodliwianiem ?

    #8323
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Polecam się na przyszłość 🙂

    #8324
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Jeżeli tylko firma posiada zezwolenie na odbiór danego rodzaju odpadu, w tym także zużytego sprzętu, to po potwierdzeniu przez nich KPO nic więcej Cię nie interesuje.
    Również nie będą Cię dotyczyły żadne konsekwencje w przypadku nieprawidłowej gospodarki odpadami prowadzonej przez odbiorcę.

    Musisz tylko przed przekazaniem upewnić się co do posiadanych przez odbiorcę uprawnień do przejęcia odpadów.

    #8325
    tomekztomekz
    Uzytkownik

    Ok, teraz to już chyba naprawdę koniec moich pytań w tym wątku 🙂
    Jeszcze raz dziękuję!

    Semi-dygresja – ustawę o odpadach i okolice znam już chyba na pamięć, z urzędnikami i “specami” od odpadów też kilka razy już miałem do czynienia i ogólnie wygląda to dla mnie tak, że przepisy pisał chyba narkoman “na fali”, urzędnicy nawet jak chcą pomóc to często nieumyślnie wprowadzają w błąd, zapewne ze względu na wątpliwą jakość przepisów. A co do większości firm które się tym zajmują, to pozostawię to bez komentarza..
    Także zawsze wolę się upewnić dwa razy 🙂

    #8326
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    A do tego prawie każdy urzędnik posiada własną interpretację przepisów 🙂
    No ale nie można się poddawać!
    Pozdrawiam!

Przeglądasz 15 wpisy - 1 do 15 (z 17 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.