Ministerstwo Środowiska odpowiada Marszałkom i wytyka błędy w projektach WPGO

    1910

    „Ministerstwo Środowiska dokładało wszelkich starań, aby maksymalnie ułatwić marszałkom przygotowanie projektów wojewódzkich planów gospodarki odpadami. Dlatego apel Konwentu Marszałków do Ministra Środowiska o przyspieszenie opiniowania tych planów uważamy za nieuzasadniony” – mówi Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

    „Na poziomie regionalnym  większość marszałków zbyt późno przekazała projekty planów do Ministerstwa Środowiska. Dodatkowo, dokumenty te zawierają liczne błędy lub brakuje w nich podstawowych informacji wystarczających do oceny, czy przedstawiony system gospodarki odpadami bilansuje potrzeby w stosunku do masy wytwarzanych odpadów” – dodaje wiceminister Sławomir Mazurek.

    Apel do Ministra Środowiska wystosował Konwent Marszałków 23 listopada br. W dokumencie tym wezwał on do przyspieszenia opiniowania wojewódzkich planów gospodarki odpadami i uzgadniania planów inwestycyjnych.

    Prace nad wpgo

    Tylko 3 województwa (świętokrzyskie, pomorskie, mazowieckie) przekazały projekty wpgo w pierwszej połowie roku, dwa kolejne wpłynęły w lipcu i wrześniu. Zdecydowaną większość – aż 10 projektów – marszałkowie skierowali do Ministerstwa Środowiska dopiero w październiku i listopadzie, mimo wcześniejszych, wielokrotnych wezwań ministerstwa o przyspieszenie prac i niezwłoczne przekazywanie projektów do opiniowania. Do dziś nie wpłynął wpgo z województwa śląskiego.

    W tej chwili uzgodniony z ministerstwem został wpgo dla woj. świętokrzyskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Projekty pozostałych planów są w trakcie opiniowania.

    Krajowy Plan Gospodarki Odpadami (KPGO) bez wpływu na prace nad wpgo

    W swoim apelu Konwent Marszałków podkreślił również, że brak uchwalonego KPGO uniemożliwiał im pracę nad wpgo.

    „Ten argument również uważamy za bezzasadny. Przykład województw świętokrzyskiego, pomorskiego i mazowieckiego pokazuje, że plany można było przygotować odpowiednio wcześniej. KPGO 2022 został przyjęty przez Radę Ministrów  1 lipca br., a więc nieprawdziwe jest stwierdzenie o ponad siedmiomiesięcznym opóźnieniu. Co więcej, termin ustawowy na aktualizację tego planu upływa z końcem 2016 r. Prace nad KPGO przyspieszyliśmy ze względu na konieczność spełnienia warunków początkowych, od których zależy przyznanie środków unijnych w gospodarce odpadami” – mówi wiceminister Sławomir Mazurek.

    Marszałkowie byli na bieżąco informowani o postępie prac nad Krajowym Planem Gospodarki Odpadami 2022. Dodatkowo, w Ministerstwie Środowiska organizowane były spotkania informacyjne, a pracownicy ministerstwa konsultowali projekty wpgo z poszczególnymi województwami.

    Jakie błędy w wpgo?

    Pomimo  dużego zaangażowania informacyjnego ze strony ministerstwa, większość planów została przekazana bardzo późno. Dodatkowo, dokumenty te zawierają liczne błędy merytoryczne, m.in.:

    • propozycje działań zawarte w projektach planów inwestycyjnych nie wynikają z dokonanej w ramach wpgo analizy stanu gospodarki odpadami w województwie;
    • brakuje uzasadnienia dla zaplanowanych inwestycji w planie inwestycyjnym, co może  doprowadzić do powstania nadmiaru mocy przerobowych czy problemów z zapewnieniem strumienia odpadów do przetworzenia;
    • znacznie przewymiarowane zostały moce przerobowe instalacji planowanych do budowy bądź podlegających rozbudowie;
    • zaplanowano zbyt wiele instalacji do termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych;
    • informacje dotyczące planowanych do budowy lub rozbudowy inwestycji są niekompletne (brakuje: wskazania mocy przerobowych, kodów odpadów przetwarzanych w danej instalacji oraz terminów zakończenia budowy/rozbudowy);
    • dokumenty są wewnętrznie niespójne – zawierają informacje wzajemnie wykluczające się (np. wskazanie tej samej instalacji jako istniejącej oraz planowanej, podawanie kilku różnych wartości dla tego samego wskaźnika np. masy wytworzonych i odebranych odpadów komunalnych).

    Dodatkowo, sposób uwzględniania uwag przez marszałków nie ułatwia, a wręcz utrudnia szybką weryfikacje kolejnych wersji dokumentów. Niemniej Ministerstwo Środowiska w terminie opiniuje projekty wpgo. Zgodnie z przepisami ustawy o odpadach ma na to miesiąc.

    Źródło: mos.gov.pl

    UDOSTĘPNIJ

    1 KOMENTARZ

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ