AKPOL inwestuje w ekologiczne technologie

109

AKPOL, potentat na rynku tworzyw sztucznych na arenie międzynarodowej, to pierwsza firma w Polsce, która zrealizowała projekt innowacyjnej technologii automatycznej segregacji w procesie recyklingu odpadów. To czyni ją pionierem w produkcji wysokiej jakości regranulatów HDPE, PP i LDPE. Nadając nowe życie odpadom plastikowym pochodzenia pokonsumenckiego, przedsiębiorstwo z powodzeniem realizuje swoją misję – troska o środowisko naturalne i propagowanie ekologicznych rozwiązań w przemyśle.

Przedsiębiorstwo zaczynało swoją przygodę w przydomowym garażu. Przy produkcji doniczek rozsadowych pracowało wtedy zaledwie kilku pracowników. Firma od 2005 roku rozrosła się do około 300 osób, a plany inwestycyjne przedsiębiorstwa wskazują na dalszy jej rozwój i chęć poszerzenia kadry pracowniczej.

– Jako pierwsi w Polsce zrealizowaliśmy projekt dotyczący innowacyjnej technologii automatycznej segregacji w procesie recyklingu odpadów – zaznacza Adam Kuś, właściciel AKPOL. Firma stale rozbudowuje i modernizuje swój park maszynowy oraz unowocześnia proces produkcji regranulatów, tak by działać w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. – Wprowadziliśmy wiele innowacyjnych rozwiązań. Ograniczyliśmy m.in. zużycie wody i energii elektrycznej, przeprowadziliśmy działania mające na celu redukcję hałasu, zainstalowaliśmy nowoczesne filtry oraz sita używane w procesie filtracji. Wdrożyliśmy technologię zmniejszającą zapach i substancje lotne naszych produktów – dodaje Adam Kuś.

Produkcja ekologicznego regranulatu to dwie istotne korzyści dla środowiska. Pierwsza z nich to zmniejszona ilość odpadów plastikowych, druga – nadanie im nowej użyteczności i ograniczenie produkcji pierwotnych tworzyw sztucznych pochodzących z ropy naftowej.

– Światowe firmy chętnie sięgają po nasze regranulaty. Dzięki temu mogą pochwalić się swoim odbiorcom, że ich produkty pochodzą z recyklingu i są tworzone w trosce o naturę – zaznacza właściciel  przedsiębiorstwa. Recykling to wielka szansa dla ochrony środowiska, ponieważ składowiska śmieci przepełnione są odpadami z tworzyw sztucznych, wytworzonych przez człowieka. Produkty te nie podlegają niestety naturalnemu rozkładowi, więc firmy recyklingowe, takie jak AKPOL, przyczyniają się do ich ponownego przetworzenia i użycia. Regranulat to substytut dla pierwotnych tworzyw (oryginałów), który wykorzystuje się do produkcji kolejnych wyrobów.

W zależności od rodzaju materiału bazowego, z którego powstaje regranulat, można wyróżnić kilka jego typów. W firmie AKPOL wytwarzany jest najwyższej jakości regranulat HDPE, PP i LDPE w różnych kolorach. Ponadto, od 2021 roku, firma szczyci się europejskim certyfikatem EuCertPlast, który jest gwarancją, że zarówno wejściowe odpady, jak i końcowe produkty zostały poddane recyklingowi zgodnie z normami europejskimi.  

Troska o środowisko i wiara w przełomowe rozwiązania proekologiczne są największą inspiracją dla działalności AKPOL. Dzięki nim, firma jest na dobrej drodze, by jeszcze bardziej umocnić swoją pozycję w przestrzeni przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych i recyklingu.

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

W celu eliminacji spamu, proszę uzupełnij poniższe działanie. *