Zrównoważony rozwój: jak używane może zastąpić nowe

414

Ewolucja sposobu, w jaki żyjemy i pracujemy, była historycznie kształtowana przez rozwój technologiczny oraz zmieniające się potrzeby i pragnienia kolejnych pokoleń. W 2023 roku te czynniki związały się ze sobą silniej niż kiedykolwiek. Technologia służy pokoleniu Z i millenialsom do przeprojektowania gospodarki tak, by działała w zgodzie z ich wartościami, a jedną z najważniejszych jest zrównoważony rozwój.

Konsumenci pragną podejmować bardziej ekologiczne decyzje i coraz częściej inwestują w produkty o wydłużonej żywotności. Przeprowadzona w ubiegłym roku analiza wskazuje, że 38% Brytyjczyków zdecydowało się dopłacić za wytrzymalszy i trwalszy produkt, co pokazuje, że klienci zaczynają wyżej cenić zrównoważone produkty, w tym technologie, marek, którym w tej kwestii ufają.

Trend ten nie dotyczy jednak tylko zakupów konsumenckich. Odkąd millenialsi odpowiadają za zakup sprzętu IT w firmach, a pokolenie Z ruszyło do pracy, można zaobserwować rosnące znaczenie zrównoważonych zakupów w biznesie – od inicjatyw ograniczających emisję dwutlenku węgla, po większą akceptację odnowionego lub pochodzącego z recyklingu sprzętu.

Jednym z obszarów wymagających szczególnej uwagi na drodze do zrównoważonego rozwoju jest m.in. zaplecze technologiczne firmy. Elektroodpady stanowią zagrożenie dla zdrowia oraz ekosystemu i stają się rosnącym wyzwaniem zarówno dla biznesu, jak i osób indywidualnych. Badania prowadzone przez organizację The Global E-waste Statistics Partnership wykazały, że w 2019 r. na całym świecie wytworzono 53,6 mln ton e-odpadów, czyli ponad 7 kg odpadów na każdego mieszkańca Ziemi. Taka ilość odpadów wypełniłaby 263 baseny olimpijskie w ciągu roku.

Jak zatem firmy mogłyby maksymalnie wykorzystać posiadane zasoby IT i zwiększać ich zasób w zrównoważony sposób?

Tworzenie nowego: zrównoważone pozyskiwanie zasobów i wydajne projektowanie

Wiele nowych urządzeń projektuje się z uwzględnieniem większej efektywności energetycznej oraz mniejszego zużycia zasobów. Podejście do projektowania i wykorzystywania materiałów ewoluuje, a znaczenie zrównoważonego pozyskiwania surowców, w tym recyklingu używanego sprzętu, biotworzyw czy większej wydajności produktów, wzrasta.

Na poziomie surowców, firmy w całej branży zwracają uwagę na ilość materiałów pochodzącą z recyklingu oraz elementy odnawialne wykorzystywane w produktach. W Dell Technologies wyznaczono cel, by do 2030 roku ponad połowa komponentów wykorzystywanych w produktach marki pochodziła z recyklingu lub materiałów odnawialnych. Firma bada też kilka nowatorskich sposobów na zastąpienie plastiku biotworzywami.

Oznacza to, że nowe produkty z pionierskimi funkcjami tworzone są z myślą o zrównoważonym rozwoju. Przykładami mogą być m.in. wybrane serie laptopów Latitude, stacje robocze Precision 3000 czy najnowsze monitory. Odsetek materiałów pochodzących z recyklingu, wykorzystywanego przy ich budowie sprawia, że są one bardziej przyjazne dla środowiska.

W Dell Technologies produkty celowo projektowane są z myślą o ich energooszczędności. Ostatnio firma zobowiązała się także do ambitniejszych działań w zakresie ograniczania emisji związanej ze sprzedawanymi produktami. Celem Dell Technologies jest redukcja emisji w zakresie 3. o 30% do 2030 r. (przyp. emisje z zakresu 3. są wynikiem działań związanych z aktywami, które nie są własnością raportującej organizacji, ani nie są przez nią kontrolowane, lecz na które organizacja wpływa pośrednio w swoim łańcuchu wartości).

W kwestii zrównoważonego rozwoju kluczowa jest także współpraca – to właśnie razem możemy dokonać znacznie więcej zmian. Partnerstwa branżowe, jak Circular Electronics Partnership, pozwalają zjednoczyć siły i zwiększyć wpływy na rzecz tworzenia obiegu zamkniętego w branży elektronicznej. Dla firm i konsumentów oznacza to możliwość inwestowania w nowe produkty ze świadomością, że z dużym prawdopodobieństwem będą one bardziej ekologiczne niż poprzednie modele.

Korzystanie z istniejącego: rosnące znaczenie odnawiania

Zakup odnowionego sprzętu może być odpowiedzialnym wyborem na rzecz środowiska. Dzięki nabyciu takiego sprzętu u sprawdzonego pośrednika lub bezpośrednio od producenta, firma może zarówno zaoszczędzić, jak i zmniejszyć wpływ na środowisko stawiając na sprzęt, który w innym wypadku trafiłby do puli elektroodpadów.

Odnawianie sprzętu od dawna jest częścią zrównoważonego rozwoju dla firm decydujących się na działalność w modelu gospodarki zamkniętej. W przeszłości wiązało się to jednak z brakiem możliwości korzystania z innowacyjnych urządzeń umożliwiających wydajną pracę, zwłaszcza w ramach zespołów pracujących zdalnie lub hybrydowo. Nowe inicjatywy wokół odnawiania sprzętu, takie jak odkup sprzętu czy projektowanie nastawione na możliwości naprawy, to dobra wiadomość. Dzięki nim dostępna jest znacznie szersza gama urządzeń, w tym najnowsze modele, z tymi samymi najlepszymi funkcjami.

Kształtowanie przyszłości: nowe koncepcje w zmieniającym się świecie

W ostatnich latach byliśmy świadkami ogromnego postępu w zakresie recyklingu i odnawiania. Niebawem firmy będą mogły pozyskiwać zupełnie nowe urządzenia zbudowane z komponentów pochodzących z recyklingu zużytych urządzeń.

Concept Luna to jeden z przykładów tego, jak według Dell Technologies może wyglądać przyszłość zrównoważonego projektowania PC. Pomysł zakłada możliwość połączenia zrównoważonego projektowania komputerów z inteligentną telemetrią i automatyzacją, aby w miarę możliwości, zamiast samych urządzeń w centrum zainteresowania postawić cały cykl życia produktu – w tym także jego ponowne użycie i odnowienie, a nie wyłącznie recykling. Zasadniczo projekty takie jak Concept Luna prezentują wizję, która daje szanse na ponowne wykorzystanie komponentów komputerowych dając im szansę na drugie, trzecie, a nawet czwarte wykorzystanie w kolejnych urządzeniach nowej generacji. To przyszłość, w której nic się nie marnuje, a ogromne ilości elektroodpadów można zredukować, minimalizując tym samym zapotrzebowanie na nowe surowce.

Pracownicy korzystają ze sprzętu komputerowego na różne sposoby, co oznacza, że nie wszystkie elementy zużywają się równomiernie. Osoby pracujące w domu mogą np. częściej korzystać z urządzeń peryferyjnych takich jak zewnętrzna klawiatura czy monitor. Wówczas ich odpowiedniki w laptopie mogą być niemal niezużyte nawet, gdy płyta główna będzie wymagać wymiany. Zamiast wymieniać lub oddawać do recyklingu całe urządzenie, użyteczne komponenty można ponownie wykorzystać w kolejnym laptopie. To jedna z wizji Dell dotycząca przyszłości zrównoważonego projektowania komputerów.

Chociaż Luna to wciąż jedynie koncepcja, już dziś pokazuje pozytywne zmiany napędzane nie tylko oczekiwaniami konsumentów, ale także innowacyjnością projektantów oraz działaniami pasjonatów zrównoważonego rozwoju, pracujących na co dzień w branży elektronicznej.

Droga, którą należy pokonać jest jeszcze długa, jednak istniejące inicjatywy, rosnące znaczenie obiegu zamkniętego oraz pionierskie plany odnawiania sprzętu sprawiają, że możliwości zrównoważonych zakupów zaczynają pojawiać się coraz częściej, niezależnie od interesującego nas przedziału cenowego. Razem możemy mieć silny wpływ na to, w jaki sposób projektujemy, kupujemy i dbamy o technologię, a każda decyzja o zrównoważonych zakupach pomaga nam zmniejszać nasz wpływ na środowisko.

Ostatni raport ESG Dell Technologies przeczytasz tutaj.

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ