Możliwe zmiany w przepisach o kaucjach na opakowania

  173

  Wiceminister klimatu i środowiska, Anita Sowińska, ogłosiła, że wysokość kaucji będzie przedmiotem dyskusji z przedstawicielami branży. Aktualnie wynosi ona 50 groszy, jednak niektórzy przedstawiciele sektora wskazują na potrzebę jej podniesienia do 1 zł. Ma to lepiej motywować konsumentów do zwrotu opakowań. i jednocześnie zniechęcać do oszustw. Ministerstwo przeprowadzi konsultacje w tej sprawie, mając na celu stworzenie jak najbardziej powszechnego i efektywnego systemu kaucyjnego. Wiceminister zaprzeczyła, aby zgodnie z postulatami branży system kaucyjny zaczął obowiązywać od 2026 r. Stwierdziła, że byłoby to bardzo trudne, wręcz niemożliwe i przeciwskuteczne dla branży”.

  System kaucyjny ma na celu zwiększenie poziomu selektywnego zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych oraz zmniejszenie zaśmiecenia środowiska. Klienci będą mogli oddawać puste opakowania do sklepu i otrzymywać zwrot kaucji. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie samego systemu kaucyjnego.

  System kaucyjny obejmie butelki jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5l. System kaucyjny obejmie także puszki metalowe o pojemności do 1l.

  Ministerstwo klimatu i środowiska wyraziło także zainteresowanie fakultatywnym ustandaryzowaniem niektórych opakowań, takich jak butelki. Zaproponowano, aby grupy producentów mogli stosować jeden model butelki, co mogłoby ograniczyć emisje i produkcję odpadów.

  Pojawił się też temat doliczenia podatku VAT do kaucji, co również zostanie poddane konsultacjom, mając na celu stworzenie jak najbardziej powszechnego systemu, łatwego do wdrożenia na terenie całego kraju.

  Zgodnie z obowiązującą ustawą system kaucyjny zacznie w Polsce obowiązywać od 2025 r.

  UDOSTĘPNIJ

  BRAK KOMENTARZY

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ