Strona główna Forum Archiwum Archiwum wiadomości Czy można liczyć na wsparcie i pomoc organów samorządowych ?

  • This topic is empty.
Przeglądasz 5 wpisy - 1 do 5 (z 5 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #5271
    archiwumarchiwum
    Uzytkownik

    Niewłaściwe korzystanie z zasobów naturalnych oraz działalność gospodarcza człowieka powodują degradację środowiska naturalnego. Naturalne procesy biologiczne zachodzące w przyrodzie mają charakter cyklu, który utrzymuje środowisko w równowadze biologicznej.

    Działalność przemysłowa prowadzi na ogół do zakłócenia tej równowagi; materiały potrzebne bowiem do zaspokajania potrzeb ludzkich są pobierane z ekosystemu i w rezultacie wielu procesów wracają do niego w postaci obciążających środowisko substancji toksycznych oraz bezużytecznych dotychczas odpadów. Przynajmniej częściowy powrót surowców do obiegu, czyli zamknięcie cyklu materiałowego, jest możliwe dopiero w wyniku recyklingu odpadów.

    Odzyskiwanie zanieczyszczonego, pochodzącego z wysypisk odpadu wydawała się nam nie w pełni uzasadnione. Dlaczego bowiem nie wyselekcjonować go przed wywozem ? W związku z powyższym wyszliśmy z inicjatywą udziału społeczeństwa naszej gminy w przedsięwzięciu bezpośredniej zbiórki opakowań z tworzyw sztucznych typu PET. Opakowania takie to około 40 procent objętości wszystkich produkowanych przez gospodarstwa domowe odpadów. Zachęciliśmy więc gospodarstwa do udziału w akcji poprzez uzmysłowienie aspektów zarówno ekologicznych jak również ekonomicznych.

    Na podstawie przeprowadzonej w tym celu ankiety stwierdzamy, że ponad 90 procent badanych jest gotowa do segregacji odpadów w przypadku stworzenia odpowiednich warunków. Wyniki takie zachęciły nas do zainicjowania na szeroką skalę zbiórki selektywnej na naszym terenie.

    Przed podjęciem zaawansowanych działań uznaliśmy za stosowne przeprowadzenie pewnej edukacji ekologicznej. W tym celu wykonaliśmy kilka tysięcy ulotek o specjalnie do tego sformułowanej treści informującej i zachęcającej jednocześnie do udziału w akcji. Równocześnie rozdaliśmy bezpłatnie specjalnie w tym celu wyprodukowane opakowania na odpady z informacją o sposobie identyfikacji i postępowania z nimi. Dodatkowo uruchomiona w tym celu bezpłatna infolinia dała nam możliwość bezpośredniego kontaktu ze społeczeństwem.

    Akcja rozpoczęta została w sierpniu po wcześniejszym ustaleniu harmonogramu zbiórek w poszczególnych dzielnicach. Jeszcze przed jej rozpoczęciem spotkała się już z dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. Otrzymaliśmy kilkaset telefonów z gratulacjami dotyczącymi przedsięwzięcia.

    Po pierwszej edycji zbiórki udało się nam odzyskać ok. 350m sześć. odpadu przy zasięgu 2481 gospodarstw domowych. Zrodziło to chęć rozszerzenia akcji o kolejne gospodarstwa. W miesiącu wrześniu zwiększyliśmy ich ilość do ponad 3500 (tj. 43procent). Przyniosło to oczekiwane rezultaty. Udało się nam odzyskać w ten sposób ponad 490m sześć. tego typu odpadu. Duży wpływ na wzrost zainteresowania miał fakt konsekwencji naszego działania dostrzeżony przede wszystkim przez biernych do tej pory uczestników akcji. Szybko bowiem zorientowano się, że prowadzone przez nas wcześniej działania mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

    Organizacja akcji:
    Akcja przeprowadzana jest cyklicznie co miesiąc w wyznaczone w tym celu dni ( pierwszy poniedziałek, wtorek itd.) Grupa wytypowanych do tego pracowników dokonuje zbiórki wypełnionych odpadami worków wymieniając je jednocześnie na nowe. Sposób przeprowadzania zbiorki nie budzi do tej pory większych zastrzeżeń ze strony zainteresowanych.

    Na podstawie powyższych treści można by wywnioskować, że jest to układ niemalże doskonały. Wyedukowane społeczeństwo segreguje odpady obniżając w ten sposób koszty ich wywozu, uwalniając od nich środowisko i przedłużając żywotność wysypiska komunalnego.

    Występuje jednak jeden podstawowy problem natury ekonomicznej. Zebrana masa odpadu nie pozwala na pokrycie w pełni kosztów związanych z jego zbiórką. Bez możliwości wsparcia z zewnątrz firma nasza nie jest w stanie w całości finansować w dłuższym okresie czasu przedsięwzięcia. Daliśmy świadectwo naszych możliwości technicznych i organizacyjnych lecz odbyło się to za pośrednictwem wyłącznie naszych środków. Wydaje nam się, że mało kiedy taka sytuacja ma miejsce. Liczyliśmy, że po przedstawieniu wyników naszych działań będziemy mogli liczyć na wsparcie i pomoc organów samorządowych naszej gminy. Pogratulowano nam wprawdzie pomysłu lecz niestety do chwili obecnej nie zaproponowano nam żadnej pomocy.

    Z przykrością stwierdzamy, że jeśli na przestrzeni dwóch następnych miesięcy nie nastąpi jakaś zmiana będziemy zmuszeni wstrzymać akcję do momentu uzyskania na ten cel środków tracąc w ten sposób zaufanie społeczne trudne od odbudowania w przyszłości. Było by to o tyle bardziej dziwne i zastanawiające , że odbyło by się w czasie tak szeroko nagłaśnianej polityki proekologicznej.

    W odpowiedzi na Państwa zapytanie prosimy o komentarz własny na ten temat.

    #6709
    archiwumarchiwum
    Uzytkownik

    Zgadzam się, że edukacja ekologiczna powinna odbywać się poprzez praktykę życia społecznego, a nie teoretyczne biadolenie o niemożności zmiany mentalności obywateli. Co Pan udowodnił. Tyle tylko, że władza w Polsce, mimo ustawowego obowiązku prowadzenia polityki proekologicznej, chciałaby to zrobić rękami innych. Najlepiej nic za to nie płacąc i nie ponosząc trudów aktywności. Szczególnie dotyczy to urzędników samorządowych. Mimo wszystko mam nadzieję, że znajdzie się ktoś w Pańskiej gminie, kto pomoże w słusznej sprawie.

    Ps. Proszę zdradzić o jakiej gminie mówimy i kto nią kieruje, abyśmy wiedzieli na kogo nie oddawać głosu w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

    #6708
    archiwumarchiwum
    Uzytkownik

    Na przyszłość, w zorganizowaniu takich akcji, polecam skorzystanie z pomocy organizacji zajmujących się edukacją ekologiczną min.: Fundacja Nasza Ziemia, Fundacja RECAL, Ogólnopolskie Towarzystwo zagospodarowania Odpadów 3R, Towarzystwo na Rzecz Ziemi. Specjalizują się one w organizacji kampanii edukacji recyklingowej i dysponują materiałami edukacyjnymi.

    #6707
    archiwumarchiwum
    Uzytkownik

    Szanowny Panie,według mnie,nie potrzebuje Pan wsparcia tylko możliwości samodzielnego utylizowania (czytaj:odenergetyzowania)zebranych przez Pana surowców.Jestem w posiadaniu patentu na niskotemperaturową katalityczną konwersję odpadów w wyniku której otrzymuje się olej napędowy,węgiel i gazy palne.Przy zastosowaniu tej w stu procentach ekologicznej metody, koszty eksploatatcji jednostki utylizacjyjnej wynoszą 0,00 PLN a przy wystarczająco dużej ilości odpadów przynoszą również zyski.Mam nadzieję,że udało mi się zainteresować Pana możliwościami odzysku surowców wtórnych na miarę XXI wieku.

    #6706
    archiwumarchiwum
    Uzytkownik

    Być może znajdzie Pan odpowiedź na swe troski w artykule serwisu nt. korupcji
    09.10.2001 – Wzmaga się korupcja w sferze zamówień publicznych.

    A jeżeli nie odpowiedź, to chociaż wytłumaczenie. Sformułowane tam wnioski są bardzo dosadne.

Przeglądasz 5 wpisy - 1 do 5 (z 5 w sumie)
  • Forum, Archiwum wiadomości jest zamknięty na nowe tematy i odpowiedzi.