Strona główna Forum Odpady.net.pl Odzysk i recykling. Odzysk kineskopów w zakładzie przetw. ZSEIE

  • This topic is empty.
Przeglądasz 12 wpisy - 1 do 12 (z 12 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #6194
    PPPP
    Uzytkownik

    pracuje jako spec. ds. ochrony środowska w zakładzie przetwarzania ZSEiE
    mamy zamiar prowadzić odzysk i unieszkodliwianie kineskopów
    unieszkodliwianie poprzez spalanie
    jest pozwolenie na odzysk, zbieranie i transport odpadów oraz wpis do rejestru GIOŚ o końcówce ZP, czyli na zbieranie i przetwarzanie
    czy musimy postarać się o rozszerzenie działalności na unieszkodliwianie odpadów (zmiana pozwolenia) u właściwego marszałka województwa oraz o dodatkowe litery numerze rejestrowym?

    #8207
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Witam!
    Jeżeli dobrze zrozumiałem to do aktualnie prowadzonych procesów przetwarzania chcecie dołączyć odzysk kineskopów.

    Jeżeli tak jest to musicie wystąpić o decyzję środowiskową dla rozbudowy zakładu, a po jej uzyskaniu zmienić decyzje dotyczące gospodarowania odpadami. Najlepiej wystąpić z wnioskiem o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów z uwzględnieniem działalności w zakresie odzysku, zbierania i transportu odpadów – wtedy jedna decyzja obejmuje całą instalację.

    Napisz proszę jak prowadzona jest metoda odzysku kineskopów “poprzez spalanie” ?! Nigdy się z tym nie spotkałem..

    Pozdrawiam!

    #8208
    PPPP
    Uzytkownik

    uściślenie: teraz prowadzimy demontaż kineskopów z monitorów i zawozimy powstały odpad niebezpieczny do utylizacji
    chcemy odzyskiwać i utylizować kineskopy na miejscu, u nas i zwiększyć ofertę handlową o utylizacje kineskopów
    mam informację z dziś (27.07.2010) z urzędu marszałkowskiego, że od marca nie trzeba zmieniać przeznaczenia obiektu, w naszym przypadku o dodatkowe działania, związane z recyklingiem kineskopów
    musimy za to wystąpić z wnioskiem o poszerzenie obecnej decyzji na wytwarzanie, odzysk, zbieranie i transport odpadów o UNIESZKODLIWIANIE odpadów
    jak będę miał więcej informacji na temat technologii utylizacji kineskopów, która szef zamierza wdrożyć to dam znać

    #8209
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    No to przed zmianą obowiązujących decyzji dotyczących wytwarzania, odzysku, zbierania i transportu odpadów musicie uzyskać decyzję środowiskową wydawaną przez urząd gminy po zasięgnięciu opinii RDOŚ oraz Powiatowego Inspektora Sanitarnego z racji uruchomienia instalacji do odzysku odpadów niebezpiecznych.
    Pozdrawiam!

    #8210
    PPPP
    Uzytkownik

    kontaktowałem się z Panią z wydziału środowiska urzędu gminy i padł temat raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
    W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r Dz. U. z 2004 Nr. 257, poz. 2573 jest określone, że sporządzenia ww. raportu wymagają instalacje do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych.
    Zdania są podzielone, czy jest to wymagane czy nie.
    Pani z urz. marszałkowskiego nie zabiera zdania.

    #8211
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Odzysk kineskopów, jako odpadów niebezpiecznych na pewno wymaga uzyskania decyzji środowiskowej, a więc sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.
    Ale masz rację, co urząd to inne zdanie 🙂

    #8212
    PPPP
    Uzytkownik
    PP wrote:
    pracuje jako spec. ds. ochrony środowska w zakładzie przetwarzania ZSEiE
    mamy zamiar prowadzić odzysk i unieszkodliwianie kineskopów
    jest pozwolenie na odzysk, zbieranie i transport odpadów oraz wpis do rejestru GIOŚ o końcówce ZP, czyli na zbieranie i przetwarzanie
    czy musimy postarać się o rozszerzenie działalności na unieszkodliwianie odpadów (zmiana pozwolenia) u właściwego marszałka województwa oraz o dodatkowe litery numerze rejestrowym?
    #8213
    PPPP
    Uzytkownik

    czy aby wprowadzić stłuczkę szkła kineskopowego na rynek (recykling) należy oczyścić część stożkową kineskopu z warstwy grafitowej?

    #8214
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Nigdy nie słyszałem o czyszczeniu części stożkowej (tylnej) kineskopu z warstwy grafitowej.
    Obowiązkowe jest natomiast oczyszczenie części ekranowej (przedniej) z powłoki fluorescencyjnej (luminoforu).

    Instalacja do recyklingu kineskopów, z którą miałem styczność usuwa luminofor, a część stożkowa nie jest oczyszczana tylko trafia do kruszenia.

    #8215
    PPPP
    Uzytkownik

    zasiągnąłem informacji, że potrzeba oczyszczania szkła z grafitu zależy od sposobu zagospodarowania odzyskanego surowca i do czego recykler będzie używał surowiec
    a czy ze szkła ołowiowego zbudowana jest część ekranowa i stożkowa, czy tylko ekranowa?

    #8216
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Z tego co się orientuję to stłuczka kineskopowa może być użyta tyko na podsypkę w drogownictwie, ale może pojawiła się jakaś nowa metoda zagospodarowania.

    Część tylna (stożkowa) kineskopu jest wykonana ze szkła strontowo – barowego, a przednia (ekranowa) ze szkła ołowiowego.

    #8217
    krskrs
    Uzytkownik
    Zielony Punkt wrote:
    Z tego co się orientuję to stłuczka kineskopowa może być użyta tyko na podsypkę w drogownictwie, ale może pojawiła się jakaś nowa metoda zagospodarowania.

    Część tylna (stożkowa) kineskopu jest wykonana ze szkła strontowo – barowego, a przednia (ekranowa) ze szkła ołowiowego.

    Są wątpliwości, czy stłuczkę CRT powinno się używać w drogownictwie, istnieje bowiem niebezpieczeństwo przeniknięcia ołowiu do gleb i wód. Tak czy inaczej, faktycznie jest ona wykorzystywana w budowie dróg (przynajmniej w Polsce).

    Stłuczkę można natomiast wykorzystać do produkcji ozdobnych płyt elewacyjnych, choć w niektórych krajach (np. Niemcy czy Szwecja) zakazane jest stosowanie stłuczki z CRT w przemyśle budowlanym (np. w cemencie, ale nie jestem pewien czy zakaz ten dotyczy również takich płyt).

    Gdy produkowano CRT na skalę masową, stłuczkę można było użyć ponownie do wyrobu kineskopów lecz tylko jako niewielki dodatek, gdyż dokładna zawartość ołowiu w stłuczce nie jest znana i dla producenta zbyt dużym ryzykiem byłaby produkcja nowych kineskopów z samej stłuczki lub z jej dodatkiem w znacznych ilościach.

    Z tego co wiem, niestety nie ma wielu zastosowań dla stłuczki CRT.

    Warunkiem jakiegokolwiek zastosowania stłuczki jest jej dokładne oczyszczenie z warstwy luminoforu, która zawiera szkodliwe dla zdrowia metale ciężkie.

    Co do rodzaju szkła, jest na odwrót niż powiedział Zielony Punkt: w rzeczywistości cześć stożkowa jest wykonana ze szkła ołowiowego (zaw. tlenków ołowiu do ponad 20%), część ekranowa to szkło barowo – strontowe. Największa zawartość tlenków ołowiu znajduje się w łączeniach części ekranowej i stożkowej oraz stożkowej i tylnej (tam gdzie jest działo elektronowe). Zawartość tlenków ołowiu dochodzi tam do 60% ze względu na niską temperaturę topnienia.

    Pozdrawiam!

Przeglądasz 12 wpisy - 1 do 12 (z 12 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.