28.03.2020 r. Sejm uchwalił i skierował do rozpatrzenia przez Senat nowelizację ustawy z dnia 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta wprowadza również kolejne zmiany w przepisach dotyczących gospodarki odpadami.

Kluczowe znaczenie będą miały przepisy pozwalające wojewodom wydawać polecenia samorządom spółkom samorządowym jak i prywatnym określające sposób zbierania i zagospodarowania odpadów. Polecenia te mogą dotyczyć zarówno odpadów medycznych zakaźnych jak, odpadów zmieszanych (w szczególności z miejsc objętych kwarantanną) jak również odpadów zbieranych selektywnie.

W komunikacie Ministerstwa Klimatu czytamy: “Przepisy ustawy będą stosowane w miejscach i sytuacjach, w których np. istniejące instalacje, przeznaczone do zagospodarowania odpadów, nie będą miały możliwości ich przetwarzania.

Dzięki tym zmianom, w przypadku gdy w danym województwie wystąpią problemy z możliwością unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych w uprawnionych do tego spalarniach, wojewoda będzie mógł wydać polecenie przetworzenia takich odpadów w innych instalacjach, mających techniczne możliwości bezpiecznego zagospodarowania tych odpadów.

Zaprojektowane przepisy odnoszą się również do gospodarowania w tym czasie odpadami komunalnymi wytwarzanymi w domach każdego z nas. W ich przypadku także wojewoda będzie mógł podjąć odpowiednie działania.

Przygotowaliśmy propozycje przepisów w zakresie gospodarki odpadami, które odpowiadają obecnym potrzebom branży. Zależy nam, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim, którzy mogą mieć styczność z tego typu odpadami, stąd propozycje konkretnych rozwiązań – powiedział minister Michał Kurtyka.”

Ministerstwo Klimatu opublikowało również pytania i odpowiedzi dotyczące tej nowelizacji:

Q&A dot. projektowanych przepisów nowelizacji specustawy

o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w zakresie gospodarki odpadami

1.    Do jakiej  sytuacji  może  odnosić się  polecenie  wydane przez  wojewodę dotyczące gospodarowania odpadami (projektowany przepis art. 11a ustawy)?

  • Przepisy ustawy będą stosowane w miejscach i sytuacjach, w których istniejące instalacje przeznaczone do zagospodarowania odpadów nie będą miały możliwości ich przetwarzania.
  • Przepisy mają umożliwić bezpieczne zagospodarowanie odpadów, w szczególności odpadów medycznych o właściwościach zakaźnych, powstających w związku z występowaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
  • W przypadku, gdy w danym województwie wystąpią problemy z możliwością unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych w uprawnionych do tego spalarniach odpadów niebezpiecznych, wojewoda  będzie  mógł  wydać  polecenie  przetworzenia  takich  odpadów w innych instalacjach mających techniczne możliwości do bezpiecznego spalenia takich odpadów.

2.    Do jakich podmiotów może być skierowane polecenie wydane przez wojewodę dotyczące gospodarowania odpadami?

  • Polecenie może być skierowane np. do spalarni innych niż spalarnie zakaźnych odpadów medycznych, w tym do spalarni odpadów niebezpiecznych, które nie mają w decyzji administracyjnej zgody na spalanie odpadów zakaźnych. Ważne jest jednak, aby takie instalacje posiadały możliwości techniczne i organizacyjne do bezpiecznego spalenia takich odpadów. Szczegółowe wymagania w tym zakresie określone zostaną w poleceniu.

3.        Czego może dotyczyć polecenie wojewody w przypadku odpadów komunalnych?

  • Polecenie może dotyczyć:
  • przekazywania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych do innych instalacji niż instalacje komunalne zapewniające ich przetwarzanie;
  • składowania lub termicznego przekształcania odpadów komunalnych bez (jakichkolwiek lub określonych) wstępnych procesów przetwarzania.

o zmiany częstotliwości odbierania odpadów komunalnych oraz sposobu świadczenia usług przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (na podstawie wniosku złożonego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta)

4.    Jakie inne działania dotyczące gospodarowania odpadami mogą zostać uwzględnione w poleceniu wojewody?

  • W szczególnych przypadkach np. ewentualnych trudności z zapewnieniem ciągłości odbioru zakaźnych odpadów medycznych, w poleceniu wojewoda będzie mógł umożliwić także transport odpadów przez podmioty, dla których nie zostały wydane decyzje administracyjne lub które nie uzyskały wpisu do Rejestru-BDO w przedmiotowym zakresie.

5.    Jak  należy  postępować  z  odpadami  wytwarzanymi  przez  osoby  z  potwierdzonym wirusem SARS-CoV-2 lub chorych na COVID-19?

Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Sanitarnego (strona www GIS), odpady wytwarzane przez osoby przebywające na kwarantannie domowej z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 lub chorych na COVID-19, ale przechodzących proces leczenia w domu (objętych jednocześnie kwarantanną), należy umieścić w dodatkowym worku (tj. w dwóch workach) i wyrzucić do śmietnika/altany śmietnikowej, gdzie gromadzone są odpady komunalne. Worek ten należy umieścić w pojemniku na odpady zmieszane.

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ